Otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocukların eğitsel değerlendirme ve tanılanma sürecinde rehberlik ve araştırma merkezinde çalışan özel eğitim ve rehberlik öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
Examining the views of special education and guidance teachers working in guidance and research centers on the educational assessment and diagnosis process of children with autism spectrum disorder
- Tez No: 987882
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Otizm Spektrum Bozukluğu yaşayan çocukların eğitsel değerlendirme ve tanılanma sürecinde Rehberlik ve Araştırma Merkezinde görev yapan özel eğitim ve rehberlik öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği ve doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Konya İlinde yer alan 9 Rehberlik ve Araştırma Merkezinde görev yapan özel eğitim ve rehberlik öğretmenleridir. Araştırmadan elde edilen veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formları ile toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Bu araştırmanın bulguları, farklı eğitim ortamlarında (genel eğitim, kaynaştırma ve özel eğitim sınıfları) öğrenim gören OSB'li öğrencilerin gelişimsel, iletişimsel ve akademik özelliklerinin geniş bir yelpazede değiştiğini göstermektedir. Bulgular; OSB'nin heterojen doğasını, eğitim ortamının etkisini ve düzeye göre farklılaşan destek gereksinimlerini açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the opinions of special education and guidance teachers working at the Guidance and Research Center on the educational evaluation and diagnosis of children with Autism Spectrum Disorder. Interview technique and document analysis technique, which are qualitative research methods, will be used in the research. The study group of the research is special education and guidance teachers working in 9 Guidance and Research Centers in Konya Province. The data obtained from the research will be collected with semi-structured interview forms. The data obtained will be analyzed using the descriptive analysis technique. The findings of this research indicate that the developmental, communicative, and academic characteristics of students with ASD who are educated in different educational settings (general education, inclusive settings, and special education classrooms) vary across a broad spectrum. The findings clearly highlight the heterogeneous nature of ASD, the impact of the educational environment, and the support needs that differ according to the level of the disorder.