Sadrazam ve devlet adamı olarak bir Köprülüzâde: Numan Paşa (1674-1719)
A Köprülüzade as a statesman and Grandvizier: Numan Pasha (1674-1719)
  1. Tez No: 752809
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞLAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALPEREN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Köprülüzâde Numan Paşa dönemine damga vurmuş Köprülü ailesinin ferdi olarak dünyaya gelmiş ve gençliğinden itibaren hem vakıf hem de devlet işlenrinde tecrübe kazanarak kariyer basamakalarını hızla tırmanmıştır. Bu süreçte hanedanın bir üyesiye yaptığı evlilik onun ailesinden gelen siyasi gücüne güç katmıştır. Ataları olan diğer Köprülüler gibi sadaret makamına kadar yüksekse de burada atalarının bıraktığı etkiyi ve izleri bırakamamış ve sadareti kısa sürmüştür. Özellikle sadaretinden sonraki hayatı siyasi ve askeri açıdan daha aktif bir şekilde geçen Numan Paşa, Karadağ İsyanı'nı bastırmış ve 1716-1718 Osmanlı-Avustura-Venedik savaşlarında Bosna'yı başarılı bir şekilde savunmuştur. Savaş sonrası sevdiği Kandiye'ye tayin olmuş ve burada vefat etmiştir. Ardında çeşitli vakıf eserlerinin yanı sıra, bir devlet adamına göre önemli sayıda ilmi eserler de bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
Köprülüzâde Numan Pasha was born as a member of the Köprülü family, which marked the period of an era, and has rapidly climbed the career ladder by gaining experience in both foundation and state affairs since his youth. In this process, his marriage to a member of the dynasty strengthened his political power from his family. Although he was as high as the grand vizierate, like his ancestors, other Köprülüs, he could not leave the influence and traces left by his ancestors here, and his grand vizierate was short-lived. Numan Pasha, who had a more active political and military life especially after his vizierate, suppressed the Montenegro Revolt and successfully defended Bosnia in the 1716-1718 Ottoman-Australia-Venice wars. After the war, he was appointed to Kandiye, which he loved, and died there. In addition to various foundation works, he also left a significant number of scientific works according to a statesman.