Design & analysis and development of turbine system for hybrid rocket applications
Hibrit roket uygulamaları için türbin sistemi tasarımı & analizi ve geliştirilmesi
- Tez No: 752810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARİF KARABEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hibrit roketlerin çoğunluğu, oksitleyicisini yanma odasına transfer edebilmek için yüksek basınçlı bir tanka ihtiyaç duyar. Bu hibrit roketler basınç beslemeli olarak adlandırılır ve bu yöntem oksitleyici tankının basınçlandırılması için en basit yöntem olarak görülür. Bunun yanı sıra, daha kompleks bir sistem olan sıvı beslemeli roketler, oksitleyici tankını basınçlandırabilmek ve besleyebilmek için bir turbo pompa bulundururlar. Turbo pompalar, sisteme daha fazla ağırlık ve mekanik karmaşıklık getirmelerine rağmen; oksitleyici ve yüksek basınç tankındaki ağırlık azalması, roket performansını arttırmaktadır. Bunun yanı sıra, turbo pompalar oksitleyiciyi sabit kütlesel debi ve basınçta transfer edebilmektedir. Bu da turbo pompaların bir diğer avantajı olup, basınç beslemeli hibrit roketlerde görülen ve performans eksikliğine sebep olan“blowdown”etkisini ortadan kaldırmaktadır. Bu tez kapsamında, turbo pompa sisteminin türbin parçası tasarlanmıştır. Farklı boyutlarda tasarlanan türbin parçaları, hesaplamalı akışkanlar dinamiği uygulamalarında incelenmiştir. Ayrıca bu tezde, hibrit roket motor hesaplamaları ve bu hesaplamalarda kullanılan denklemler gösterilmiştir. Tasarlanan sistemler, su ve sıvı oksijen ile test edilmiştir. Test sonuçları; hibrit roketlerde turbo pompa kullanmanın ek ağırlıklar getirmesine rağmen, diğer parçalardaki hafiflemenin etkisiyle sistemin performansına olumlu yönde etki edeceğini açıkça göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Most hybrid rocket applications utilize high-pressure tanks to transfer their oxidizer into the combustion chamber. These applications are called pressure–fed and are considered the most straightforward technique for pressurizing oxidizer tanks. On the other hand, more complex systems such as liquid rocket engines employ a turbopump assembly to increase the pressure of the oxidizer and feed the combustion chamber of the launch vehicle. Although turbopump assembly adds more weight to the launch vehicle and brings mechanical complexity, the reduction in high pressure and oxidizer tanks' masses increases the launch vehicle's performance. Moreover, turbopumps deliver oxidizer at a constant mass flow rate and pressure. It is another advantage of using turbopumps in hybrid rockets since pressure-fed rockets suffer from“blowdown”phenomenon between high pressure and oxidizer tank. Within the scope of this thesis, a turbine for turbopump assembly is designed. Designed turbine systems for different scales are analysed in CFD software for further improvement. Additionally, hybrid rocket fundamentals and motor design parameters are introduced. Finally, the developed system is tested with water and liquid oxygen to validate meridional and CFD analysis. Performance analysis and obtained results clearly show that the usage of turbopumps in a hybrid rocket system improves the overall performance of hybrid rocket launch vehicles even though additional weights are added to the launch system.