Sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonlarda antibiyoterapi giderlerinin analizi
Analysis of antibiotherapy expenses in healthcare associated infections
- Tez No: 752824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Economics, Health Care Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonlarda (SHİE) antibiyoterapi giderlerinin araştırılmasıdır. SHİE, günümüzde özellikle antibiyotiklere karşı direnç sorununun ortaya çıkmasıyla birlikte sağlık sistemleri için ciddi sonuçlar ortaya çıkaran küresel bir halk sağlığı sorunu olarak önemini halen korumaktadır. Tanımlayıcı türde, retrospektif ve kesitsel olarak planlanan bu çalışma bir devlet hastanesindeki 312 hasta kaydından elde edilen bilgiler doğrultusunda yürütülmüştür. Değerlendirmeye alınan hastaların yaş ortalamaları 73±16 olarak bulunmuştur. Toplam 18 804 hasta yatış gününde ₺ 981 627.48 antibiyoterapi gideri gerçekleşmiştir. Anestezi Yoğun Bakım Kliniği ₺ 704 637.27 ile en fazla antibiyoterapi gideri gerçekleşen klinik olmuştur (min: 6.05; maks: 59 210.38). Hastaların risk faktörü sayıları ile toplam antibiyoterapi giderlerinin arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Risk faktörü sayısı arttıkça giderlerin ortanca değerlerinin de arttığı görülmüştür. Enfeksiyon etkeni mikroorganizma sayısı ile toplam antibiyoterapi giderinin ortanca değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır. Antibiyotik türleri arasında 186 kullanımla en fazla Piperasilin-Tazobaktam kullanıldığı görülmüştür. Piperasilin-Tazobaktam gideri ortanca değeri ₺ 572.41 (min: 16.17; maks: 5 444.37) olarak gerçekleşmiştir. Enfeksiyon grupları değerlendirildiğinde en fazla vaka ventilatör ilişkili olaydır (n=137). SHİE' lerdeki antibiyoterapi giderlerine ait ekonomik yükün ve bu yükü etkileyen faktörlerin daha iyi anlaşılması kaynakların daha iyi yönetilmesi, enfeksiyonların önlenmesi ve kontrolü çalışmalarında yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the expenses of Antibiotherapy healthcare-associated infections (HAI). HAI still maintains its importance as a global public health problem that has bring out serious consequences for health systems, especially with the emergence of the problem of resistance to antibiotics. This descriptive, retrospective and cross-sectional study was conducted in line with information obtained from 312 patient records in a state hospital. The mean age of the patients was found to be 73±16 years. A total of 18 804 patients incurred ₺ 981 627.48 antibiotic therapy expenses on the day of hospitalization. Anesthesia Intensive Care Clinic was the clinic with the highest antibiotic therapy expenses with ₺ 704 637.27 (min: 6.05; max: 59 210.38). A statistically significant difference was found between the total antibiotic therapy expenses according to the number of risk factors of the patients. As the number of risk factors increased, the median values of expenses also increased. There was no statistically significant difference between the median values of total antibiotherapy expenses and to the number of infectious microorganisms. Among the types of antibiotics, Piperacillin-Tazobactam was used the most with 186 uses. The median value of piperacillin-tazobactam expense was ₺ 572.41 (min: 16.17; max: 5 444.37) When infection groups are evaluated, the highest number of cases is a ventilator-related event (n=137). A better understanding of the economic burden of antibiotherapy expenses in HAI and the factors affecting this burden will guide the better management of resources, prevention and control of infections.