Hacettepe Üniversitesi Tıp Fkültesi erişkin hastanesi acil tıp Ana Bilim Dalı erişkin acil servisinde 24 saatten uzun kalan hastaların demografik özellikleri ve hastaneye yatış süresini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Hacettepe University Faculty of Medicine Adult Hospital emergency Medicine department adult emergency service of patients WHO stayed longer than 24 hours and the factors affecting the duration of hospitalization
- Tez No: 752860
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MAHİR KUNT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
O Acil servisler (AS) sağlık sisteminin önemli bir bileşenidir. AS'lere başvuran hasta sayısı, talep ve beklentileri her geçen yıl artmaktadır. AS'de uzun süre yatış bekleyen hastalar, AS kapasitesinin azalmasına, kala-balıklaşmaya ve daha birçok olumsuz etkisiyle dünya çapında bir sorundur. 1 Temmuz 2018 – 1 Temmuz 2019 tarihleri arasında Hacettepe Erişkin AS'de 500 hastanın AS'de kalış süresi 24 saatten uzundu. Bu hastaların yaş ortancası 69'du. En fazla T3 triyaj kodu verilmişti. En sık HT (%43,8), Malignite (%42) ve DM (%28) olmak üzere %97,4'ünün komorbid hastalıkları vardı. Mor-talite demans (%19,6), KAH (17,5), ve malignitesi (%14,3) olan hastalarda anlamlı olarak daha yüksekti. En sık iç hastalıkları (%91,6), enfeksiyon hasta-lıkları (%74,6), ve kardiyoloji (%34,4) bölümlerinden konsültasyon istendi. Konsültasyon sayısı arttıkça doğru orantılı olarak kalış sürelerinin de anlamlı uzadığı saptandı.Bunlardan 251'inin tedavisi AS'de tamamlanarak taburcu edildi. 55'i vefat etti. 11'i başka merkeze sevk edildi. 8'i kendi isteğiyle ayrıldı. Kalan 175 hastanın 116'sı servislere, 59 tanesi de YBÜ'lere yatırıldı. Hastaların AS'de ortanca kalış süresi 66,3 saat olarak saptandı. Serviste (n=210) ya da YBÜ'de yer olmaması (n= 220) AS'de kalış süresini en fazla uzatan sebeplerdi. Servis, YBÜ ve palyatif merkez yatak kapasitelerinin arttırılması, evde bakım hizmetlerinin geliştirilmesi ve günlük tedavi merkezlerinin aktifleştirilmesi AS'de kalış sürelerini kısaltabilir.
Özet (Çeviri)
Emergency departments (ED) are an important component of the health system. The number of patients admitting to ED's, their demands and expectations has been increasing every year. Patients who are waiting for long-term hospitalization in ED is a worldwide problem which causes ED capacity problems, overcrowding and many other negative effects. Between July 1st, 2018 and July 1st, 2019, 500 patients in who admitted in Hacettepe Adult ED waited to board upperstairs more than 24 hours. The median age of these patients was 69 years. The most common triage code was T3 (97.4%). The most common comorbid diseases, HT (43.8%), malignancy (42%) and DM (28%). The patients got dementia CAD and malignancy were significantly higher mortality rates (19.6%, 17.5% and 14.3%). The patients mostly consulted to departments of internal medicine (91.6%), infectious diseases (74.6%), and cardiology (34.4%). The number of consultations and length of stay in ED directly correlated. 251 patients were discharged after their treatment was completed in the ED, 55 patients died and11 patients of them were transferred to another center. 8 patients left voluntarily. 175 patients boarded 116 were hospitalized in wards and 59 in ICUs. The median length of stay in ED was found to be 66.3 hours. Lack of room in the ward (n=210) or ICU (n= 220) were main reason for prolonged the stay in ED. Increasing capacity of services, intensive care units and palliative centers; maintaining more effective home care services and activating day care centers may reduce the length of stay in ED.