Kronik inmeli bireylerde görev odaklı ergoterapi müdahalesinin okupasyonel performans, okupasyonel denge ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of task-oriented occupational therapy intervention on occupational performance, occupational balance and quality of life in individuals with chronic stroke
  1. Tez No: 822243
  2. Yazar: ZEYNEP ŞULE ERKUVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kronik inme, inme sonrası altı aydan sonra süregelen motor, duyusal, bilişsel ve konuşma fonksiyonlarını etkileyerek uzun süreli sakatlık ve işlev kayıplarına yol açan bir nörolojik bozukluktur. Bu çalışmanın amacı, kronik inmeli bireylerde görev odaklı ergoterapi müdahalesinin okupasyonel performans, okupasyonel denge ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini araştırmaktı. Çalışmaya 18-65 yaş arasında 30 kronik inmeli birey dahil edildi ve görev odaklı ergoterapi müdahale (GOEM) (n=15) ve kontrol grubu (n=15) olmak üzere iki gruba ayrıldı. 30 dakikalık seanslar şeklinde, haftada 5 gün olmak üzere 4 hafta boyunca çalışma grubundaki katılımcılara GOEM, kontrol grubuna ise hastane ortamındaki üst ekstremite temelli rutin ergoterapi müdahalesi uygulandı. Müdahale etkinliğini belirlemek amaçlı tüm gruplarda okupasyonel performans Kanada Aktivite Performans Ölçümü (KAPÖ), okupasyonel denge Okupasyonel Denge Anketi-11 (OBQ11-T) ve yaşam kalitesi İnme Etki Ölçeği 3.0 kullanılarak değerlendirildi. GOEM grubunda okupasyonel performans (p = 0,001), okupasyonel memnuniyet (p < 0,001), okupasyonel denge (p = 0,001), yaşam kalitesi (p < 0,001) ve iyileşme yüzdesinde (p < 0,001) anlamlı artış gözlendi. Kontrol grubunda okupasyonel performans (p = 0,012), okupasyonel memnuniyet (p = 0,001), okupasyonel denge (p = 0,012), yaşam kalitesi (p < 0,001) ve iyileşme yüzdesinde (p < 0,001) anlamlı artış tespit edildi. Gruplar arası karşılaştırmada GOEM'in rutin ergoterapi müdahalesine kıyasla okupasyonel performans (p=0,048), okupasyonel denge (p=0,048) ve yaşam kalitesi (p=0,022) açısından daha fazla iyileşme sağladığı görüldü. Sonuç olarak, GOEM'nin kronik inmeli bireylerde okupasyonel performans, okupasyonel memnuniyet, okupasyonel denge ve yaşam kalitesi üzerinde daha fazla olumlu etki sağlayabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Chronic stroke is a neurological disorder that leads to long-term disability and functional impairments in motor, sensory, cognitive, and speech functions, persisting beyond six months after the stroke incident. The purpose of this study was to investigate the effects of task-oriented occupational therapy intervention on occupational performance, occupational balance, and quality of life in individuals with chronic stroke. The study included 30 individuals with chronic stroke aged between 18 and 65, who were divided into two groups: the task-oriented occupational therapy intervention group (TOOT) (n=15) and the control group (n=15). The participants in the TOOT group received task-oriented occupational therapy intervention in 30-minute sessions, five days a week, for four weeks, while the control group received routine upper-extremity-based occupational therapy intervention in a hospital setting. To determine the effectiveness of the intervention, all groups were assessed using the Canadian Occupational Performance Measure (COPM) for occupational performance, the Occupational Balance Questionnaire-11 (OBQ11-T) for occupational balance, and the Stroke Impact Scale 3.0 for quality of life. The TOOT group showed significant improvements in occupational performance (p = 0.001), occupational satisfaction (p < 0.001), occupational balance (p = 0.001), quality of life (p < 0.001), and recovery percentage (p < 0.001). Similarly, the control group demonstrated significant improvements in occupational performance (p = 0.012), occupational satisfaction (p = 0.001), occupational balance (p = 0.012), quality of life (p < 0.001), and recovery percentage (p < 0.001). When comparing the groups, the TOOT intervention exhibited significantly greater improvements in occupational performance (p=0.048), occupational balance (p=0.048), and quality of life (p=0.022) compared to routine occupational therapy intervention. In conclusion, we believe that task-oriented occupational therapy intervention (TOOT) may have a more positive impact on occupational performance, occupational satisfaction, occupational balance, and quality of life in individuals with chronic stroke.