Radyoterapi tedavisinde meme kanseri hastalarda tomotherapy HI-ART ve varian trilogy cihazlarında hedef volüm ve kritik organların doz değerlerinin karşılaştırılması ve değerlendirilmesi
Comparison and evaluation of target volume and dose values of critical organs in tomotherapy HI-ART and varian trilogy devices in breast cancer patients in radiotherapy treatment
  1. Tez No: 752870
  2. Yazar: DENİZ KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK PINAR ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Meme kanseri tanılı hastalarda adjuvant (RT) tedavinin önemli unsurlarından biridir. Adjuvan meme RT'sinde, özellikle sol alan ışınlamalarda kalp başta olmak üzere çevre riskli organları korumak için sıklıkla modern RT teknikleri (YART, HT vb. tercih edilmektedir). Bu çalışmada sol meme kanserli hastalarda 2 farklı modern RT tekniği retrospektif ve dozimetrik olarak karşılaştırılacaktır. Araştırmamızda 21 sol meme kanserli hastalanın adjuvan RT'si iki ayrı cihaz kullanılarak planlanmıştır. Çalışma için, aynı hasta grubunda aynı kontur ve doz şeması ile HT ve Varian Trilogy Cihazında yapılan YART iki ayrı plan yapılmıştır. PTV, HI, CI, RAO dozları her iki plan için not edilmiştir ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adjuvant RT is one of the important components of treatment in patients with breast cancer. In adjuvant breast RT, modern RT techniques (IMRT, HT, etc.) are often preferred to protect organs at risk, especially the heart, especially in left field irradiation. In this study, 2 different modern RT techniques will be compared retrospectively and dosimetrically in patients with left breast cancer. In our study, adjuvant RT of 21 patients with left breast cancer was planned using two separate devices. For the study, two different plans were made in the same patient group with the same contour and dose scheme, HT and Varian Trilogy Device (IMRT). PTV, HI, CI, RAO doses were noted and compared for both plans.