Hak temelinde ötanazinin içeriği ve sınırları
Content and limits of rights-based euthanasia
  1. Tez No: 752882
  2. Yazar: AHMET BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK EVRAN TOPUZKANAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yaşam ve ölüm birbirlerine atfedilen değerler üzerinden anlam kazanan iki kavramdır. Ötanazi ise bu iki kavram arasında tartışılmıştır. Ötanazi tarihsel süreç içerisinde zaman zaman destek bulmuş olsa da genel olarak karşı çıkılan bir kavram olmuştur. Ötanazi, sanatçıların ilgisi ve haber ağlarının gelişmesi ile birlikte yalnızca dar çevrelerin tartıştığı bir kavram olmaktan çıkıp daha geniş çevrelerin ilgilenip tartıştığı bir konu olmuştur. İnsan Hakları bağlamında ötanazinin yeri konusu da tartışmaların odağında yer almaktadır. Bu çalışma, ötanazi kavramının çerçevesini çizmeyi, ötanazi üzerine yapılan teorik tartışmaları ortaya koymayı ve farklı ülkelerin ötanazi uygulamalarından örnekler vermeyi amaçlamaktadır. Birinci bölümde, ötanazinin kavramsal çerçevesi çizilerek, ötanazinin yaşamın dokunulmazlığı ve niteliği tartışmaları ekseninde hak olup olmayacağı incelenecektir. İkinci bölümde ise, ötanazi uygulamalarında sağlıklı irade problemi, ötanazinin tıp bilimi ve sağlık kaynaklarına etkisi, pasif ötanazi ve aktif ötanazi karşılaştırmaları incelenecektir. Sonrasında ise mukayeseli hukukta ötanazi uygulamalarından örnekler verilerek ötanazi üzerine yapılan teorik tartışmaların pozitif hukukta nasıl karşılık bulduğu gösterilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Life and death are two concepts that gain meaning through the values attributed to each other. Euthanasia has been discussed between these two concepts. Although euthanasia has found support from time to time in the historical process, it has been a concept that is generally opposed. With the interest of artists and the development of news networks, euthanasia has ceased to be a concept discussed only by narrow circles and has become a subject of interest and discussion by wider circles. The place of euthanasia in the context of Human Rights is also at the center of these discussions. This study aims to outline the concept of euthanasia, to reveal the theoretical discussions on euthanasia and to give examples from different countries' euthanasia practices. The thesis consists of two parts. In the first part, the conceptual framework of euthanasia will be drawn and it will be examined whether euthanasia will be a right in the axis of the discussions on the life's inviolability and quality. In the second part, the problem of healthy will in euthanasia practices, the effect of euthanasia on medical science and health resources, the comparison of passive euthanasia with active euthanasia will be examined. Afterwards, examples of euthanasia practices in comparative law will be given and it will be tried to show how the theoretical discussions on euthanasia respond in positive law.