Dahili yoğun bakım hastalarında basınç yaralanması önleme bakım paketi uygulamasının değerlendirilmesi
Evaluation of pressure injury prevention care bundle application in intensive care unit patients diagnosed with internal diseases
- Tez No: 752887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Hemşirelik, İç Hastalıkları, Anesthesiology and Reanimation, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çalışma, dahili yoğun bakım hastalarında basınç yaralanması önleme bakım paketi uygulamasının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Yarı deneysel, kontrol gruplu olan çalışma, İstanbul'daki bir kamu hastanesinin Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım Kliniği'nde Temmuz- Aralık 2021 tarihleri arasında yatan 49 kontrol, 49 girişim grubu olmak üzere, dahili hastalıklar tanısı almış 98 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında hasta tanılama formu, basınç yaralanması önleme bakım paketi ve Braden Risk Skalası kullanılmıştır. Kontrol grubundaki hastalarda rutin uygulamalara devam edilmiş olup; girişim grubundaki hastalara basınç yaralanması önleme bakım paketi uygulanmıştır. Değişkenlerin karşılaştırılmasında Yates Düzeltmesi, Fisher's Exact testi ve Pearson 𝑥𝑥 2 testi kullanılmış, hastalık gelişme süresine etki eden risk faktörleri Cox regresyon analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted in order to evaluate of pressure injury prevention care bundle aplication in intensive care unıt patients diagnosed with internal diseases. Materials and Methods : The quasi-experimental, control group study was conducted on 98 patients diagnosed with internal diseases, 49 in the control group and 49 in the intervention group, who were hospitalized in the Anesthesia and Reanimation Intensive Care Clinic of a public hospital in Istanbul between July and December 2021. Patient identification form, pressure injury prevention care bundle and Braden Risk Scale were used to collect data. Routine practices were contiuned in the patients in the control group; Pressure injury prevention care bundle was applied to the patients in the intervention group. Yates Correction, Fisher's Exact test and Pearson 𝑥𝑥 2 test were used to compare the variables, and risk factors affecting the duration of disease development were analyzed by Cox regression analysis.