Determining customer needs and functional requirements of websites for the secondary packaging machinery manufacturers
İkincil ambalaj makineleri imalatçıları websiteleri için müşteri ihtiyaçları ve fonksiyonel gereksinimlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 752895
  2. Yazar: ÇAĞAN ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERKAN KAPLANSEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İkincil ambalaj makineleri imalatçılarının müşterileri ile etkileşimleri, dijitalleşen iş süreçlerine bağlı olarak değişmektedir. İyi tanımlanmış ve tasarlanmış web siteleri, bu etkileşimde ihtiyaç duyulan bilginin üretilmesini, sunulmasını ve paylaşılmasını daha etkin hale getirmektedir. Müşteri ihtiyaçlarına odaklanarak hazırlanan web siteleri, dijital iş süreçlerinin yönetilmesinde kolaylaştırıcı bir rol oynamaktadır. Bu tezin amacı, ikincil paketleme makinesi imalatçı websitelerinin etkin bir şekilde tasarlanması ve hizmet kalitelerinin artırılabilmesi için müşteri ihtiyaçları ile fonksiyonel gereksinimlerinin belirlenmesidir. Bu çalışmanın gerçekleştirilebilmesi için ikincil ambalaj makineleri imalatçı firmalarının firma sahipleri, satın alma çalışanları ve üretim personeli ile derinlemesine görüşmeler yapılmış ve uluslararası ambalaj fuarları katılımcıları ve ziyaretçileri ile anketler yapılmıştır. Blitz kalite fonksiyon göçerimi (KFG) ile sektördeki müşteri ihtiyaçları ve fonksiyonel gereksinimleri belirlenmiş ve analitik hiyerarşi süreci ile müşteri ihtiyaçları önem sırası belirlenmiştir. Sonuç olarak, amaca yönelik müşteri ihtiyaçlarının karşılandığı web site prototipi hazırlanmıştır. Bu çalışma, iletişim, içerik, doğru ve güncel bilgi faktörlerinin ikincil paketleme makinesi imalatçı web sitelerinin tasarım kalitesinde öne çıkan müşteri ihtiyaçları olduğunu göstermiştir. Bu ihtiyaçları gözönünde bulunduran web siteleri imalatçı ve müşteri etkileşimini artırarak dijital iş süreçlerinin etkin şekilde yürütülmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The interaction between manufacturers of secondary packaging machines and their customers is changing with the digitalization of business processes. Well-defined and designed websites enable this interaction for production, presentation and exchange of information more effectively. Websites that are oriented towards the needs of customers play a crucial role in managing digital business processes. The aim of this thesis is to design an efficient website for manufacturers of secondary packaging machines and to identify the needs and functional requirements of customers in order to improve service quality. For this purpose, in-depth interviews are conducted with company owners, purchasing and production employees of manufacturers and surveys are conducted among the participants and visitors of the international packaging trade fairs. Subsequently, the customer needs and functional requirements are determined with the Blitz Quality Function Deployment (QFD) and the order of importance of the customer needs is revealed with the Analytical Hierarchy Process (AHP). A prototype website is then developed that meets these customer needs. The results show that“Communication”,“Content”with the other antecedents“Accurate Information”and“Up-to-date Information”are the most important customer needs for the design quality of secondary packaging machinery manufacturers' websites. The websites that address these needs will improve the interaction between manufacturers and customers to ensure that digital business processes are executed effectively.