Pozitif psikolojik sermaye, iş performansı ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Sağlık çalışanları üzerine bir araştırma
The examining the relations between positive psychological capital, job performance and organizational commitment: A research on health employees
  1. Tez No: 752963
  2. Yazar: BOGAÇ ORKUN ESENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN ŞANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, sağlık personeli örnekleminde pozitif psikolojik sermaye, iş performansı ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca pozitif psikolojik sermaye, iş performansı ve örgütsel bağlılığın katılımcıların kişisel ve demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi de çalışmanın amaçları arasındadır. Araştırmanın evrenini Yozgat ili içerisinde faaliyet gösteren Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Yozgat ili Sorgun ilçesinde hizmet vermekte olan Sorgun Devlet hastanesinde görev yapan 400 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Anket dönemi içerisinde yaşanılan Covid-19 pandemisi dolayısıyla çevrimiçi anket yöntemi tercih edilmiştir. Ankete aynı sağlık çalışanının bir defadan fazla katılması engellenmiştir. Seçilen hastanelerde çalışmakta olan tüm personele ulaşılabileceği düşünüldüğünden örneklem seçimi tercih edilmemiştir. Anket 309 sağlık çalışanının katılımı ile gerçekleşmiştir. Araştırmada iş performansı ölçeği, üç boyuttan oluşan örgütsel bağlılık ölçeği, dört boyuttan oluşan psikolojik sermaye ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçlarının geçerliğini belirlemek için faktör analizi, güvenirlikleri belirlemek için Cronbach alpha katsayısında yararlanılmıştır. Araştırmanın hipotezlerinin testinde korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Analizler sonucunda katılımcıların kişisel ve demografik özelliklerinin pozitif psikolojik sermaye, örgütsel bağlılık ve iş performans algılarında farklılık oluşturduğu belirlenmiştir. Ayrıca ileri analizler pozitif psikolojik sermayenin örgütsel bağlılık ve iş performansını; örgütsel bağlılığın ise iş performansını etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between positive psychological capital, job performance and organizational commitment in the sample of health employees in this study. In addition, it is among the aims of the study to determine whether positive psychological capital, job performance and organizational commitment differ significantly according to the personal and demographic characteristics of the participants. The population of the research consists of 400 health employees working in Yozgat Bozok University Research and Training Hospital operating in Yozgat province and Sorgun Public Hospital serving in Sorgun district of Yozgat province. Due to the Covid-19 pandemic experienced during the survey period, the online survey method was preferred. The same health employee was prevented from participating in the survey more than once. Sample selection was not preferred since it was thought that all personnel working in the selected hospitals could be reached. The survey was carried out with the participation of 309 health employees. In the research, there are job performance scale, organizational commitment scale consisting of three dimensions, psychological capital scale consisting of four dimensions and demographic information form as data collection tools. In the study, factor analysis was used to determine the validity of the data collection tools, and the Cronbach alpha coefficient was used to determine their reliability. Correlation and regression analyzes were used to test the hypotheses of the research. As a result of the analysis, it was determined that the personal and demographic characteristics of the participants made a difference in their positive psychological capital, organizational commitment and job performance perceptions. Further analysis showed that positive psychological capital affected organizational commitment and job performance; organizational commitment affected job performance.