Suriyeli sığınmacıların şehre entegrasyonuna yönelik bir saha araştırması: Bursa
A field survey of Syrian asylum seekers on the integration of the city: Bursa
- Tez No: 752973
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Political Science, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
2011 yılında Suriye'de başlayan hükümet karşıtı protestolar, rejimin sert müdahalesi sonucunda aynı yılın Mart ayında iç savaşa dönüşmüştür. Günümüzde halen devam eden ve büyük bir insanlık krizine dönüşen olaylarda; yüzbinlerce kişi hayatını kaybetmiş ve milyonlarca Suriyeli, başta Türkiye olmak üzere başka ülkelere göç etmek zorunda bırakılmıştır. Türkiye, Suriye'de meydana gelen olaylardan en fazla etkilenen ülkelerden biri olmuştur. Çalışmada; Türkiye'de geçici koruma statüsünde bulunan Suriyeli sığınmacıların şehre entegrasyonları, sığınmacıların Türkiye'de en yoğun yaşadığı şehirlerden biri olan Bursa ili örneği üzerinden ana hipotez ve alt hipotezler aracılığıyla incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ile sığınmacıların entegrasyon süreçlerine etki eden sosyal, ekonomik ve kültürel faktörlerin ortaya konulması ve bunlara yönelik politika önerilerinin sunulması amaçlanmıştır. Nicel araştırmanın kullanıldığı çalışma kapsamında; Bursa'da sığınmacıların en yoğun yaşadığı 6 ilçede, 18 – 64 yaş aralığında, rastlantısal olarak belirlenen toplam 598 Suriyeli sığınmacı ile kapalı uçlu ve likert ölçekte soruların yer aldığı anket görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan anket soruları; Suriyeli sığınmacıların sosyo-demografik özellikleri, Suriye'den ayrılma ve Bursa'ya yerleşme süreçleri, gelecek algıları ile şehre entegrasyonlarına ilişkin konu başlıklarından oluşmaktadır. Çalışma kapsamında elde edilen bulgulara göre sığınmacıların şehre entegrasyon sürecinde; sosyal, kültürel ve ekonomik durumları ile şehri tanıma ve gelecek algılarının etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The anti-government protests that started in Syria in 2011 turned into a civil war in March of the same year as a result of the brutal response of the government. Hundreds of thousands of people lost their lives and millions of Syrians were forced to migrate to other countries, especially to Turkey because of the events that are continuing today, which turned into a heavy humanitarian crisis. Turkey has been one of the countries most affected by the events in Syria. In this study the integration of Syrian asylum seekers, under the temporary protection status in Turkey, into the city has been examined through a main hypothesis and subhypotheses through the example of Bursa, one of the cities that received most of the Syrian asylum seekers in Turkey. With the findings of the study, it is aimed to reveal the social, economic and cultural factors that affect the integration of asylum seekers and to present policy recommendations. Within the scope of the study in which the quantitative research method was used, a survey was conducted with closed end and likert-scale questions with a total of 598 randomly determined Syrian asylum seekers, aged between 18 and 64, in 6 districts of Bursa, with the most asylum seekers. The survey questions used in the study consists of topics of socio-demographic characteristics of Syrian asylum seekers, the course of leaving Syria and settling in Bursa, their perceptions of the future and their integration into the city. According to the findings obtained within the scope of the study, social, cultural and economic settings, the city's recognition and future perceptions of Syrian asylum seekers have been found to be effective in the integration to the city.