Suriyeli sığınmacıların mekana ilişkin aidiyet algıları: Diyarbakır şehri örneği
- Tez No: 873884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada; Diyarbakır kentinde yaşayan Suriyeli sığınmacıların mekân, aidiyet ve kimlik algıları ele alınmıştır. Topluma uyum aşamasında yaşadıkları göçe yönelik algıları ve aidiyetleri tespit edilmeye çalışılarak, toplumsal bütünleşme ve yaşadıkları deneyimler açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırma, kimlik ve aidiyetin yaşamları üzerindeki etkisi, sığınmacı olma durumları, ülkelerine olan özlem, göçün etkileri, beklentileri ve geri dönüş istekleri gibi konu başlıklarını kapsamaktadır. Hazırlanan anket ve görüşme formu doğrultusunda Suriyeli sığınmacıların yaşadıkları yere nasıl adapte oldukları, aidiyet ve güven duygularına ilişkin sorular sorulmuştur. Araştırma verileri, anketler ve 10 kişiyle gerçekleştirilen mülakatlar yoluyla elde edilmiş ve SPSS ile MAXQDA programları kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, nitel ve nicel istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiş ve sonuçlandırılmıştır. Araştırma sonuçları, bireylerin yaşadıkları yere aidiyet hislerinin demografik özelliklere bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini göstermektedir. Ayrıca, ayrımcılık, dil engeli, akraba eksikliği ve ekonomik zorluklar gibi faktörlerin bireylerin aidiyet hislerini şekillendirdiği ve etkilediği belirlenmiştir. Bu faktörler, bireylerin aidiyet hislerini olumlu ya da olumsuz yönde etkileyerek yaşadıkları yere olan bağlılıklarını şekillendirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; Perceptions of space, belonging and identity of Syrian refugees living in Diyarbakır city were discussed. By trying to determine their perceptions and belongings towards migration during the stage of adaptation to society, social integration and their experiences were tried to be explained. The research covers topics such as the impact of identity and belonging on their lives, their status as refugees, longing for their country, the effects of migration, their expectations and desires to return. In line with the prepared survey and interview form, questions were asked about how Syrian refugees adapted to the place they live in and their sense of belonging and trust. Research data was obtained through surveys and interviews with 10 people and analyzed using SPSS and MAXQDA programs. The findings were evaluated and concluded using qualitative and quantitative statistical methods. Research results show that individuals' feelings of belonging to the place they live vary depending on demographic characteristics. Additionally, it has been determined that factors such as discrimination, language barrier, lack of relatives and economic difficulties shape and affect individuals' sense of belonging. These factors shape individuals' attachment to the place they live by affecting their sense of belonging positively or negatively.