Kumar oynama bozukluğu tanısı almış bireylerde dürtüsellik ve bilişsel esnekliğin kumar oynama şiddeti ile ilişkisinin incelenmesi
Investigating the relationship between impulsivity and cognitive flexibility and gambling severity in individuals diagnosed with gambling disorder
  1. Tez No: 752981
  2. Yazar: MELİSA AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kumar oynama bozukluğu yüksek düzeyde dürtüsellik ve bilişsel bozulmalarla karakterize edilen bir davranışsal bağımlılık şeklidir. Bu dürtüsel özelliklerin ve düşük düzeyde bilişsel yapıların, patolojik kumar oynayanlarda kumar oynama şiddetini ne ölçüde etkilediği hakkında az araştırma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, dürtüsellik ve bilişsel esnekliğin kumar oynama şiddeti ile nasıl bir ilişkisi olduğunu tespit etmektir. Çalışmanın örneklemi, kumar oynama bozukluğu tanısı almış ve ayaktan ya da yatarak tedavi gören 31 erkek katılımcıdan oluşmaktadır. Aktif madde kullanımı olan katılımcılar çalışmaya dahil edilmemiştir. Tüm katılımcılar, kumar şiddeti için South Oaks Kumar Tarama Testini (SOKT), dürtüsel özellikler için UPPS Dürtüsel Davranış Ölçeğini, bilişsel esneklik için Bilişsel Esneklik Envanterini (BEE) ve sosyodemografik veri formunu tamamlamıştır. Veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiş ve parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Araştırma sonuçları; kumar oynama şiddeti ile toplam UPPS puanı arasında anlamlı bir ilişki olmadığını ve kumar oynama şiddeti ile bilişsel esneklik arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığını göstermiştir. Dürtüsellik ile bilişsel esneklik arasında anlamlı negatif bir ilişki bulunmuştur. Ek olarak, UPPS ölçeğinin yalnızca“sıkışıklık”alt boyutunun kumar oynama şiddeti ile anlamlı bir ilişkisi olduğu saptanmıştır. Bu bulgular bilişsel esnekliğin kumar oynama bozukluğunun değerlendirilmesinde önemli bir etmen olabileceğini ve dürtüselliğin bu grupta kumar şiddeti için bir öngörücü kapasiteye sahip olmaktan ziyade bir risk faktörü olarak değerlendirilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Gambling disorder (GD) is a form of behavioral addiction that has often been characterized with elevated impulsivity and cognitive distortions. However, less is known about to what extent these impulsive traits and inflexible cognitive structures influence gambling severity in pathological gamblers. The aim of this study was to understand whether or not impulsivity and cognitive inflexibility are directly associated with gambling severity. Our sample is composed of 31 male participants diagnosed with gambling disorder who are currently receiving either outpatient or inpatient treatment. Participants who have active substance use were excluded. All participants completed South Oaks Gambling Screen (SOGS) for gambling severity, UPPS Impulsive Behavior Scale for impulsive traits, Cognitive Flexibility Inventory (CFI) for cognitive flexibility and sociodemographic form. Data was analyzed using SPSS 25.0 program, and nonparametric tests were used. Results showed that there is not a significant relationship between gambling severity and total UPPS score, accordingly, no significant relationship was found between gambling severity and cognitive flexibility. A significant negative correlation was found between impulsivity and cognitive flexibility. In addition, only 'urgency' subscale of UPPS was significantly correlated with gambling severity. These findings suggest that cognitive flexibility may be an important consideration in the assessment of pathological gamblers while impulsivity remains as a risk factor for this group rather than having a predictor capacity.