Opioid kullanım bozukluğu hastalarında kumar oynama bozukluğu ve ilişkili faktörler: Emosyonel disregülasyon ve affektif mizaç özelliklerinin etkisi
Gambling disorder in patients with opioid use disorder and related factors: The effect of emotional dysregulation and affective temperament
- Tez No: 895271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZGİ ALNIAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychiatry, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Madde kullanım bozukluğu (MKB) ile kumar oynama bozukluğu (KOB) komorbiditesinin sık görüldüğü bilinmekte ve bu durum sıklıkla altta yatan ortak nörobiyolojik mekanizmalarla açıklanmaktadır. Bu çalışmada eroin kullanım bozukluğu (EKB) olan bireylerde KOB sıklığının değerlendirilmesi ve KOB olan ve olmayan EKB tanılı hasta grupları arasında emosyonel disregülasyon ve affektif mizaç özellikleri açısından farkları ortaya koyarak komorbidite üzerindeki etkilerinin araştırılması, bu sayede bu parametrelerin özellikle komorbiditenin tedavisi konusunda hedeflenecek alanların belirlenmesine katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erişkin Arındırma Merkezinde (AMATEM) yatan veya bu kliniğe ayaktan başvuran, DSM-5 tanı ölçütlerine göre EKB tanısı almış toplam 128 erkek hasta ile yapılmıştır. Araştırma grubu, (i) sadece EKB tanılı bireyler ile (E) (ii) EKB'ye ek olarak KOB tanılı bireyleri (K) kapsayan iki alt gruba ayrılmıştır. Katılımcılar, araştırmacı tarafından yapılan sözel ve yazılı bilgilendirmeler sonrası yazılı onam vermiş, sosyodemografik ve klinik özellikler veri formu ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan tüm hastalara South Oaks Kumar Tarama Testi (SOKTT), Kumar Oynama Bozukluğu Tarama Testi (KOB) verilerek KOB varlığı taranmıştır. KOB olan hastalara ek olarak Kumar Oynama Nedenleri Ölçeği (KONÖ) uygulanmış; tüm katılımcılara ise Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DERS), Duygu Düzenleme Ölçeği (ERQ), Beck Depresyon Derecelendirme Ölçeği (BDI), Beck Anksiyete Ölçeği (BAI), TEMPS-A (Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris and San Diego – Autoquestionnaire) Mizaç Ölçeği uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS programı kullanılmış, tanımlayıcı istatistikler (ortalama, oran, standart sapma) ve Kolmogorov-Smirnov, Ki-kare, Mann-Whitney U testleri ve korelasyon analizleri ile veriler değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan hastalarda KOB komorbiditesini yordayan nedenleri değerlendirmek için lojistik regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that substance use disorder (SUD) and gambling disorder (GD) comorbidity are common, and common underlying neurobiological mechanisms often explain this situation. This study aimed to evaluate the frequency of GD in individuals with heroin use disorder (HUD) and to investigate the effects of these parameters on comorbidity by revealing the differences in emotional dysregulation and affective temperament characteristics between GD and non-GD patient groups, thus contributing to the determination of areas to be targeted in treatment. Methods: This study was conducted with a total of 128 male patients with HUD, according to DSM-5 criteria, who applied to the Adult Detoxification Center (AMATEM) of Bakirkoy Prof Mazhar Osman Training and Research Hospital for Psychiatry Neurology and Neurosurgery in Istanbul. The study group was divided into two subgroups, including (i) individuals diagnosed with HUD only (H) and (ii) individuals diagnosed with GD in addition to HUD (G). Participants gave written consent after verbal and written information provided by the researcher, and sociodemographic and clinical characteristics were assessed using a data form. All patients participating in the study were screened for GD by the South Oaks Gambling Screen (SOGS) and Gambling Disorder Screening Test (GDST). The Gambling Motives Scale (GMS) was administered to patients with GD. All participants were administered the Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), Emotion Regulation Questionnaire (ERQ), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), and the TEMPS-A (Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris, and San Diego–Autoquestionnaire) Temperament Scale. SPSS program was used for statistical analyses, and descriptive statistics (mean, rate, standard deviation), Kolmogorov-Smirnov, Chi-square, Mann-Whitney U tests, and correlation analyses were used to evaluate the data. Logistic regression analysis was performed to evaluate the factors predicting GD comorbidity.