Koronavirüs pandemi sürecinin konut iç mekanına etkileri
The effects of the coronavirus pandemic process on the residential interiors
- Tez No: 752991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY ÜNSAL GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Salgınların birçok ülke, bir kıta veya bütün dünya yüzeyi gibi çok büyük ölçekte alanları etkilemiş hali pandemi olarak adlandırılmaktadır (TÜBA, 2020). Günümüzde karşılaştığımız Koronavirüs pandemisinde, hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla devlet tarafından sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve insanlar kendilerini yaşam birimleri olan konutlarda zorunlu olarak karantinaya almışlardır. Konut özel alan ve konfor alanı olarak görülürken, aniden özel ve kamusal tüm ihtiyaçlara cevap vermeye çalışan bir mekan haline gelmiştir. Bu sebeple konutun Koronavirüs pandemisindeki önemi büyüktür. Koronavirüs ile günlük yaşam rutinlerimizin, önceliklerimizin ve konuttaki ihtiyaçlarımızın değişmesi, konutun bu sürecin ardından değişime uğrayacağını düşündürmektedir. Koronavirüs salgını yeni bir gündem olsa da, insanlık tarihinin günümüze kadar pek çok salgınla karşılaştığı bilinmektedir. Geçmişte bir salgınla karşılaşıldığında tedavinin bulunmasına kadar geçen sürede en önemli rolü her zaman fiziksel çevremiz yüklenmiştir. Bu sebeple yapılı çevremiz yüzyıllar boyu salgınların etkilerine göre değişim ve gelişim göstermiştir. Geçmişte salgınların farklı ölçeklerde yapılı çevremizi, mimarlığı ve iç mekanı etkilemesi gibi, günümüzde de Koronavirüs salgını ile en ilişkili mekan olan konutun değişim göstermesi beklenmektedir. Tez kapsamında pandeminin konut üzerindeki olası etkileri hijyen, işlev, iç mekan bölümleri, doğa ve konut içi sistemler olmak üzere 5 başlık altında incelenmiştir. Istanbul'da yaşayan 411 kişi ile, karantina sürecindeki konut deneyimlerine yönelik sorulardan oluşan anket çalışması yapılmıştır. Edinilen bulgular üzerinden, kişilerin konut birimindeki yeni mekansal ihtiyaçları ve tercihleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A pandemic is defined as a situation where epidemics affect very large areas such as many countries, a continent or the entire world surface (TUBA, 2020). In the coronavirus pandemic that we are facing today, a curfew was declared by the goverments in order to prevent the spread of the disease and people were forced to quarantine themselves in their living units. While the house was seen as a private space and a comfort zone, it suddenly became a place that tries to respond to all private and public needs. For this reason, house is important in the Coronavirus pandemic. Due to the coronavirus, our daily life routines, priorities and needs in housing have changed. All these suggest that housing will change after the coronavirus process. Although the coronavirus epidemic is a new agenda in the 21st century, it is known that the history of humanity has faced many epidemics until today. When an epidemic occurred in the past, our physical environment has always played the most important role until the cure is found. For this reason, our built environment has changed and developed according to the effects of epidemics for centuries. In the past, epidemics have affected our built environment at different scales, architecture and interior. For this reason it is expected that the house, which is the place most related to the coronavirus epidemic, will change today. Within the scope of the thesis, the possible effects of the pandemic on the house were examined under 5 headings: hygiene, function, interior parts, nature and indoor systems. A survey was conducted with 411 people living in Istanbul, consisting of questions about their housing experiences during the quarantine process. Based on the findings, the new spatial needs and preferences of the people in the housing unit are discussed.