Ek besleme döneminde çakşır otunun bal arılarında bazı performans özellikleri üzerine etkisi
Eeffects of giant fennel on some performance traits in honey bees during supplementary feeding period
  1. Tez No: 752989
  2. Yazar: SADIK ÇIVRACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma çakşır otu (Ferula Communis L.) tohum ve köklerinin Langstroth tipi kovanlarda bulunan Kafkas melezi arı (Apis Mellifera Caucasica L.) kolonilerinin bazı performans özellikleri üzerine olan etkilerini belirlemek için yapılmıştır. Deneme bölgesine 04 Haziran 2021 tarihinde getirilen koloniler 3 yavrulu olmak üzere 7 arılı çerçeve bulunduracak şekilde, yeni sezon ana arılarının verilmesiyle eşitlenmiştir. Eşitlenen koloniler, her bir grup için 4 koloni olacak şekilde dağıtılmıştır. Araştırmada 5 grup düzenlenmiş, kontrol grubuna sadece şurup (1/1 oranında şeker-su) verilmiştir. Deneme gruplarına ise şuruba %0,1 ve %0,2 düzeylerinde çakşır otu tohumu ve kökü ilave edilmiştir. Denemede 21 günlük aralıklarla ölçümler yapılmıştır. Deneme sonunda şekerli suya çakşır otu tohumu ve kökü ilave edilerek ek besleme yapılması arılı çerçeve sayısı, kovan ağırlığı, nektar akımı ağırlık kazancı ve bal veriminde istatistik açıdan önemli derecede artış sağlamıştır. Çakşır otu kökünün %0,1 ve 0,2 düzeylerinde kullanımı bu parametrelerde istatistik açıdan bir farklılık yaratmasa da çakşır tohumunun %0,2 düzeyinde kullanımı %0,1 düzeyine göre daha olumlu etki yapmıştır. Çakşır bitki tohumu ve kökü kullanımı ile ballarda toplam antioksidan statusu, toplam oksidan statusu ve oksidatif stres indeksi kontrol grubuna göre artmıştır. Çakşır bitki tohumunu %0,1 düzeyinde kullanımı balda toplam fenolik madde düzeyini istatistik açıdan önemli derecede artırmıştır. Yapılan araştırma sonucunda bal arılarında yavru üretimi ve bal verimi ile ballarda antioksidan statusunun ek beslemede çakşır otu tohumu ve kökünün kullanımı özellikle %0,2 düzeyinde çakşır otu tohumu kullanımı ile artırılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of seeds and roots of giant fennel (Ferula communis L.) on some performance characteristics of Caucasian hybrid bee (Apis Mellifera Caucasian L.) colonies in Langstroth type hives. Colonies transferred to the experimental site on June 04, 2021 were equalized with the bringing of zero-aged queens, with 3 brood and 7 bee frames. Equalized colonies were distributed with 4 colonies for each group. In the study, 5 groups were arranged, and only syrup (sugar-water at a ratio of 1/1) was given to the control group. On the other hand, 0.1% and 0.2% levels of root and seed of giant fennel were added to the syrup in the experimental groups. Measurements were made at 21-day intervals in the experiment. At the end of the experiment, supplemental feeding by adding fennel seeds and roots to the syrup provided a statistically significant increase in the number of bee frames, hive weight, nectar flow weight gain and honey yield. Although the use of seed and root at the levels of 0.1% and 0.2% did not make a statistical difference in these parameters, the use of the 0.2% level of seed had a more positive effect than the level of 0.1%. Usage of seed and root of giant fennel increased total antioxidant status, total oxidant status and oxidative stress index in honey according to the control group. Total antioxidant status in honey was increased statistically with the usage of 0.1% fennel seed. As a result of this study, it was concluded that the brood production and honey yield in honey bees and antioxidant status in honey can be increased with the use of fennel seed and root, especially at the level of 0.2%, in supplementary feeding.