Kuşak-yol girişimi'nin Türkiye için olası etkileri: Fırsatlar ve tehditler bağlamında bir analiz
Possible impacts of belt-road initiative on Turkey: An analysis in the context of opportunities and threats
  1. Tez No: 753011
  2. Yazar: FURKAN TÜRKAY KAYIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FİŞNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
21. yüzyılda Asya'nın jeopolitik yükselişi, Atlantik'ten Pasifik'e kayan bir güç merkezi olgusunu karşımıza çıkarmaktadır. Çin kalabalık nüfusu ve gelişen ekonomisi ile Asya'da önemli bir küresel güç haline gelmiştir. Türkiye ise Atlantik ve Pasifik sistemleri arasında önemli bir köprü vazifesi görmektedir. Bölgesel güç olma konumunu artıran Türkiye, uluslararası arenada küresel aktörlerin arasına girmiştir. Gelişen ve etkinliği artan bu iki devletin ilişkileri son dönemde, 2013 yılında ilan edilen Kuşak-Yol Girişimi üzerinden şekillenmektedir. Küresel çapta farklı boyutları olan bu girişimde, Türkiye için çeşitli fırsatlar ve tehditler olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda girişimin doğuracağı sonuçların detaylı olarak analiz edilmesi önem taşımaktadır. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı; Türkiye ve Çin ilişkilerini, tarihî İpek Yolu ve Kuşak-Yol Girişimini detaylı bir şekilde analiz ederek söz konusu girişimin Türkiye'ye olası etkilerini tehdit ve fırsatlar perspektifinde ele almaktır. Bu şekilde girişimin Türkiye için doğuracağı muhtemel tehditlerin ve fırsatların ortaya konulması sağlanacaktır. Yapılan geniş literatür taraması ile edinilen bilgiler bir bütün halinde değerlendirilmiş, dört ana bölüm altında incelenmiştir. Araştırma sonucunda, KuşakYol Girişimi'nin Türkiye için önemli birtakım fırsatları ve riskleri barındırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The geopolitical rise of Asia in the 21st century brings about the phenomenon of a power shift from Atlantic to Pasific. China has become a crucial global power in Asia with its large population and developing economy. Turkey, on the other hand, acts as an important bridge between the Atlantic and Pacific systems. Increasing its position as a regional power Turkey has become one of the global actors in the international arena. Recently, the relationship between these two developing and influencial states has been shaped by the Belt-Road Initiative announced in 2013. It is considered that there are various opportunities and threats for Turkey in this initiative having different dimensions on the global scale. In this context, it is important to analyze the results of the initiative for Turkey in detail. Therefore, the aim of this study is to analyze the general structure of the relations between Turkey and China, the ancient Silk Road, and Belt-Road Initiative in detail and to discuss the Belt-Road Initiative from the perspective of risks and opportunities for Turkey. In this way, possible effects of the initiative in terms of risks and opportunities for Turkey are put forward. The information obtained from a large literature review is analyzed as a whole and examined under four main sections. As a result of the research, it is concluded that the Belt-Road Initiative has some important opportunities and risks for Turkey.