Estimation of paraoxonase-1 and other parameters in patients with heart disease in Iraq's people
Irak hastalarında kalp hastalığı olan hastalarda paraoksonaz-1 ve diğer parametrelerin tahmini
  1. Tez No: 753012
  2. Yazar: MOHAMMED DAKHIL OLEIWI ALGAYYIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAWZİ HASSAN ZAYR AL-FAHDAWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Iraklı kalp hastalığı olan hastalardan alınan kan serumu örnekleri, paraoksonaz-1 ve başka bir molekülün varlığı için test edilecektir. Paraoksonaz-1 ve kolesterol, trigliserit, yüksek yoğunluklu lipoprotein HDL, düşük yoğunluklu lipoprotein vLDL, aspartat aminotransferaz AST ve alanin aminotransferaz ALT gibi diğer göstergeler, kalp hastalığı olan Iraklı hastalarda değerlendirildi. Araştırma için Irak'ın Maysan kentindeki Qala'at Salih Genel Hastanesi ve Kalp Cerrahisi Merkezi'ndeki kalp hastaları rastgele seçilecektir. Bilgilendirilmiş izin alındıktan sonra, 20 ila 70 yaşları arasında toplam 60 erkek ve kadın kardiyovasküler hasta ve aynı yaş aralığında sağlıklı görünen 60 kişi kontrol grubu olarak alındı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, bir PON-1, HDL araştırmasının bulguları, hasta grubunun HDL düzeylerinin daha düşük olduğunu gösterdi. Bu durum azalmış PON-1 ve HDL düzeylerinin kalp hastalarında da bir işlevi olduğunu düşündürmektedir. kolesterol, trigliseritler, LDL ve çok düşük yoğunluklu lipoprotein (vLDL) hastalarda kontrol grubuna göre daha yüksekti, bu da kalp hastalığında bir rolü olduğunu düşündürür P= 0.05
Özet (Çeviri)
Blood serum samples from Iraqi patients with cardiac disease will be tested for the presence of paraoxonase-1 and another molecule. Paraoxonase-1 and other indicators such as cholesterol, triglyceride, high density lipoprotein HDL, low density lipoprotein vLDL, aspartate aminotransferase AST and alanine aminotransferase ALT, were evaluated in Iraqi patients with heart disease. Heart patients at the Qala'at Salih General Hospital and Cardiac Surgery Center in Maysan, Iraq, will be randomLy selected for the research. After obtaining informed permission, a total of 60 male and female cardiovascular patients aged 20 to 70 years were recruited, with an additional 60 people in the same age range who seemed to be healthy as a control group. Compared to the control group, the findings of a PON-1, HDL investigation showed that the group of patients had lower HDL levels. This suggests that the decreased levels of PON-1 and HDL have a function in cardiac patients, as well. cholesterol, triglycerides, LDL, and very low-density lipoprotein (vLDL) were higher in the patients than in the control group at P= 0.05, which suggests a role in heart disease