Yaşli yetişkin bireyler arasinda akilli saat kullanımının kabulünün teknoloji kabul modeli çerçevesinde incelenmesi
Investigating acceptance of smartwatch usage among senior adults through technology acceptance model
- Tez No: 753030
- Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN ÖMER ERZURUMLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, yaşlı yetişkin bireyler tarafından, akıllı saat teknolojisinin, algılanan kullanım kolaylığı, algılanan fayda, sağlık inancı ve güven faktörlerinin kullanım niyeti üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yapısal eşitlik modellemesi yöntemi ile, 60 yaşından büyük 243 yaşlı yetişkin bireyden toplanan veriler kullanılarak, R studio programı vasıtasıyla kullanım niyetini etkileyen etmenleri tanımlayan bir model oluşturulmuştur. Çalışmanın sonucunda, algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı, güven ve sağlık inancı değişkenlerinin sosyal etki moderatör değişkeni etkisiyle yaşlı yetişkin bireylerin akıllı saat kullanım niyetine doğrudan ve dolaylı olan etkileri ortaya konulmaktadır. Çalışmamızın yönetimsel etkisi, sağlık teknolojileri pazarlama yöneticileri, yaşlı bakım yöneticileri ve sağlık hizmetlerini planlayan yöneticiler için yaşlı yetişkin bireylerin teknoloji kullanım niyetleri ile ilgili analizlerin yer almasıdır. Bu çalışma ile, deneysel veriler sunularak, yaşlı yetişkin bireylerin akıllı saat kullanımında güven ve sağlık inancının temel teknoloji kabulü değişkenleri üzerindeki etkisine ilişkin literatüre bir model sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
We investigate the influence of health beliefs and trust as associated with the perceived ease of use and perceived usefulness, for the acceptance of smartwatch technology by senior adults' period. Structural equation modeling is employed to conceptualize the model using R studio on the survey of data collected from 243 randomly selected senior adults above 60 years of age. Our paper presents that perceived usefulness, perceived ease of use, trust and health belief are direct and indirect predictors of senior adults' smartwatch moderated by social influence on intention to use. Managerial impact of our study is the analysis of the factors affecting the technology intention to use of senior adults for health technology marketing managers and senior care center managers and health service managers. The present study contributes empirical evidence to the literature on the influence of trust and health beliefs as to the acceptance of the smartwatch technology by senior adult usage.