Hemşirelik sürecinin öğretiminde çevrimiçi jigsaw-ters yüz sınıf öğretim yöntemlerinin öğrencilerin bilgi düzeylerine, tanı belirleme becerilerine ve tanılara yönelik tutumlarına etkisi
The effect of online jigsaw-flipped classroom teaching methods in teaching the nursing process on students' knowledge levels, diagnosis skills and attitudes towards diagnoses
  1. Tez No: 869401
  2. Yazar: FATMA NUR ALTINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BAŞAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Amaç: Bu araştırmada hemşirelik sürecinin öğretiminde çevrimiçi jigsaw ve ters yüz sınıf öğretim yöntemlerinin öğrencilerin bilgi düzeylerine, hemşirelik tanısı belirleme becerilerine ve tanılara yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma randomize kontrollü tasarımda yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi 2022–2023 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Hemşirelik Fakültesi Hemşirelik Esasları Dersine kayıtlı kontrol (n=72) ve müdahale (n=65) toplam 137 birinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın etik bakımdan uygunluğu için araştırma protokolünün onayı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Bilimsel Araştırmalar Etik Kurulu'ndan ve araştırmanın yapılması planlanan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Hemşirelik Fakültesi Dekanlığı'ndan yazılı onay alınmıştır. Araştırmada müdahale grubu öğrencilerine çevrimiçi jigsaw ve tersyüz öğretim yöntemleri birlikte, kontrol grubu öğrencilerine ise çevrimiçi sadece tersyüz sınıf öğretim yöntemi uygulanmıştır. Araştırma verileri Öğrenci Tanıtıcı Bilgiler Formu, Hemşirelik Süreci Bilgi Testi, Hemşirelik Tanısı Belirleme Becerisine Yönelik Değerlendirme Formu ve Hemşirelik Tanıları Hakkındaki Görüşler Ölçeği kullanılarak Ön Test, Son Test-1 ve Son Test-2 olarak üç aşamada toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the effects of online jigsaw-flipped classroom teaching methods on students' knowledge levels, nursing diagnosis skills and attitudes towards diagnoses in teaching the nursing process. Materials and Methods: The research was conducted in a randomized controlled design. The sample of the study consisted of a total of 137 first-year students, control (n = 72) and intervention (n = 65), enrolled in the Principles of Nursing Course at Gülhane Faculty of Nursing, University of Health Sciences, in the Spring Term of the 2022–2023 Academic Year. For the ethical suitability of the research, approval of the research protocol was obtained from the Gülhane Scientific Research Ethics Committee of the University of Health Sciences and written approval from the Dean's Office of the Gülhane Faculty of Nursing of the University of Health Sciences, where the research was planned to be conducted. In the study, online jigsaw and flipped teaching methods were applied together to the intervention group students, and only the online flipped classroom teaching method was applied to the control group students. Research data were collected in three stages as Pre-Test, Post-Test-1 and Post-Test-2, using the Student Introductory Information Form, Nursing Process Knowledge Test, Evaluation Form for Nursing Diagnosis Determination Skills and Opinions on Nursing Diagnoses Scale.