İnşaat sektöründeki çalışanların iş kazası sonrasında psikososyal boyutları
Psychosocial dimensions of employee in the construction sector after occupational accident
- Tez No: 753048
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı; işçilerin, iş kazası sonrası gelecek kaygısını, işsiz kalma korkusunu ve is kazasının işçiler ve kendilerine bağlı aile fertleri üzerindeki olumsuz psikolojik etkilerini incelemektir. Bu konu İşçilerin Sosyolojik Özellikleri, Gelecek Kaygısı, Aileye Olan Etkisi, Geçim Sıkıntısı, İşverenin Tutumu, Kaza Etkisinin Süreçle Sıradanlaşması, Denetimsizlik ve İş Güvenliğinin Yetersizliği başlıkları altında incelenmiştir. Kaza sonrası en azından teselli bekleyen çalışanların; işverenlerinin olumsuz tutumları ve işyerindeki denetimsizliğin ve iş güvenliği önlemlerinin yetersizliğinden dolayı duydukları siteme ses olmaya çalışılmıştır. Görüşmeler için Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü'nden gerekli izinler alınmış olup Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Acil Servisi'ne iş kazası şikayeti ile gelen hastalar ve bu hastaların iş kazasına tanıklık etmiş olan yakınlarına ulaşılarak toplamda 20 kişi ile derinlemesine görüşme yapılarak gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler Pandemi nedeniyle telefon ile sağlanmış, yüz yüze görüşme gerçekleştirilmemiştir. Elde edilen bulgular, is kazası sonrası, işçilerin ve ailelerinin kişisel hayatları üzerinde ciddi olumsuz etkilerin olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, uğradıkları is kazası neticesinde ekonomik ve psikolojik rahatsızlıklar yaşayan işçilerin zorlu süreçlerden geçtiği görülmektedir. Yetersiz is güvenliği eğitimlerinin sonucu olarak, işçilerin haklarını bilmedikleri görülmektedir. Devlet kurumlarından talep edebilecekleri ödenekleri dahi bilmedikleri veya işverenlerle muhatap olmak zorunda kalmamalarına rağmen takip etmek istemedikleri görülmektedir. İşverenlerin tutumunun işçilerin kaza sonrası ruhsal durumlarının şekillenmesinde ciddi etkisi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Thepurpose of thisstudy is toexamineworker'sanxietyaboutthefuture, fear of becomingunemployedandnegativepsychologicaleffects on workersandtheirfamilymembersafter an occupationalaccident. Thesubject has beendiscussedunderthefollowingheadings: sociologicalcharacteristics of workers, anxietyaboutthefuture, impact on family, financialdifficulties, theemployer'sattitude, theimpact of accidentbecomingnegligibleover time, lack of inspectionandinadequateoccupationalsafety. Itwastriedto be a voicetothereproach of theworkers, who at leastexpectconsolationabouttheemployer'snegativeattitude, lack of inspectionandinadequateoccupationalsafety. Thenecessarypermissionswereobtainedfromthe Kütahya ProvincialDirectorate of Healthfortheinterviews, andthepatientswhocametotheEmergency Service of Kütahya Evliya Çelebi Training andResearchHospitalwiththecomplaint of an occupationalaccidentandtheirrelativeswho had witnessedtheaccidentwerereachedand a total of 20 peoplewereinterviewed. Theinterviewswere done byphoneduetothepandemic; noface-to-faceinterviewswereconducted. Thefindingsshowthatthereareseriousnegativeeffects on thepersonallives of workersandtheirfamiliesafter a workaccident. As a result, it is noticedthatworkers, whoexperienceeconomicandpsychologicalproblems as a result of theoccupationalaccidenttheysuffered, aregoingthroughdifficultprocesses. As a consequence of insufficientjobsecuritytrainings, it is seenthatworkers do not knowtheirrights. They do not evenknowtheallowancestheymayrequestfromstateinstitutionsor do not wanttofollowupeventhoughthey do not havetodealwithemployers. Theattitude of theemployers has a seriouseffect on shapingthefuture of thementalstate of theworkersaftertheaccident.