The effect of virtual reality experience of museum visit on tourism customers after vr
Müze ziyaretlerinde sanal gerçeklik deneyiminin sanal gerçeklik sonrası turizm müşterilerine etkisi
  1. Tez No: 753050
  2. Yazar: DİLAY KUDVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İGE PIRNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Teknolojinin ve internetin bu kadar hızlı geliştiği bu dönemde, yeni medya ortamları tüm sektörlerde ve tüm alanlarda etkisini giderek artırmıştır. Bu raporda özellikle vurgulanan pazarlama, bu süreçte hızla ilerleyen ve teknolojik gelişmelere uyum sağlayan bir alan olmuştur. Dijitalleşmeyle birlikte şirketler markalarla, tüketicilerle her geçen gün daha hızlı etkileşime girmiş ve stratejilerini dijital ortama taşımaya devam etmiştir. Bu sayede firmalar, müşterilerine ve ziyaretçilere fiziksel ortamlarda sundukları deneyimleri sanal ortamda sunmayı hedefliyor. Turizm sektöründeki durum bu şekilde gelişiyor. Özellikle Covid-19 sürecinden en çok etkilenen sektörlerden biri olan turizm sektörü, dijital ortamda kendini pazarlamada daha büyük adımlar atmaya başladı. Turizmin önemli bir kolu olan müzecilikte pazarlama ve tanıtım süreçleri dijital ortamda hızla varlığını artırarak ilerlemiştir. Bu alanda en çok kullanılan sanal gerçeklik teknolojisi, ziyaretçilere ziyaret ettikleri müzelerde fiziksel olarak hissettiklerini, sanal ortamda deneyimlerini yaşatmayı hedefliyor. Bu çalışmada, müze endüstrisinin Sanal Gerçeklik teknolojisine ne kadar adapte olabileceği, deneyim oluşturmada ne kadar başarılı olduğu ve müzelerine ziyaretçi çekme başarısına gerçekten ulaşıp ulaşmadığını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Anket çalışması ile elde edilen veriler analiz edilerek rapor sonuçlarında sunulmuştur. Araştırma sonucunda sanal müze etkisi üzerinde yaş grubunun etkisinin olmadığı ancak sanal müze ziyareti üzerinde eğitim durumunun dikkate değer bir etkisinin olduğu görülmektedir. Sanal müze ziyaretlerinin ziyaretçileri fiziksel olarak ziyarete yönlendirmemesi, gelecekte turizm ekonomisini etkileyebilecek bir değişim yaratabilir.
Özet (Çeviri)
In this period when technology and the internet are developing so rapidly, new media environments have gradually increased their influence in all sectors and all areas. Marketing, which is especially emphasized in this report, has been an area that has progressed rapidly and has adapted to technological developments in this process. With digitization, companies have become able to interact more and more rapidly with brands, cand onsumers, and they have continued to move their strategies into the digital environment. In this way, companies aim to present the experiences they offer to customers and visitors in physical environments in a virtual environment. The situation in the tourism sector is developing in this way. In particular, the tourism sector, one of the sectors most affected by the Covid-19 process, has started to take greater steps in marketing itself in the digital environment. In museology, which is an important branch of tourism, marketing and promotion processes have progressed by rapidly increasing their presenin digital. Virtual reality technology, which is the most used in this field, aims to make visitors experience what they feel physically in the museums they visit, and their experiences in a virtual environment. This study, it was aimed to find out how much the museum industry can adapt to Virtual Reality technology, how successful it is in making experiences, and whether it has achieved success of attracting visitors to their museums. The data obtained through the survey study were analyzed and presented in the report results. As a result of the research, it is seen that the age group has no effect on the virtual museum effect, but the ational status has a remarkable effect on the virtual museum visit. The fact that virtual museum visits do not direct visitors to visit physically may create a change that may affect the tourism economy in the future.