Farklı sosyo kültürel ortamlarda çalışmakta olan öğretmenlerin tutum ve davranışlarının incelenmesi
A study of research for determining the level of ability for coping with stress and psychological resilience of seaferars, long distance truckdrivers and their spouses
- Tez No: 753056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜB ENSARİ CİCERALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki farklı sosyo kültürel bölgede yer alan devlet okullarında görev yapmakta olan öğretmenlerin öğrencilere karşı tutum ve davranışlarını incelemek ve analiz etmektir. Bu nedenle çalışmada öğretmenlerin öğrenci, öğretmen, okul, mesleki değerler, eğitim, veli profili, çocuk, disiplin, otorite kavramları ve bireysel bazda tercih noktaları incelenmiştir. Çalışma örneklemi İstanbul'dan seçilmiştir, iki farklı bölgede yer alan devlet okullarından toplam otuz öğretmen ile oluşturulmuştur. Sınıf içi, sınıf dışı gözlemler ve yapılan birebir görüşmelerde katılımcılara yöneltilen sorularda, öğretmenlerin fikirsel açıdan oldukça farklı tutum ve davranışlar sergiledikleri, seçmiş oldukları bölgeler ile onlara yöneltilen sorularda incelenen kavramsal algılarının arasında bir etkileşim olduğu ortaya çıkmaktadır. Çalışmada elde edilen bulgular ve oluşturan frekans tabloları doğrultusunda her bir kavrama dair kategoriler ve alt kategorilerde iki bölge arasında zıt tutumlar elde edilmiştir. Sonuçlar arasında öğretmenlerin öğrenci, veli ve okul idaresine karşı tutum ve davranışlarının arasında farklılıklar ortaya çıkarken, bölgesel bazda öğretmenlerin kendi gruplarıyla fikirsel ve davranışsal açıdan benzer tutumda olduğu gözlemlenmiştir. Sınıf içi gözlemlerde katılımcıların uyguladıkları sınıf yönetimi ve çalışma metotları arasında da farklılıklar görülmektedir. Bu farklılıklar doğrultusunda ezilmişlik duygusu ile geliştirilen nevrotik tutum ve davranışların alt sosyo kültürel yapıda çalışan öğretmenlerde görülmesi çıkan sonuçlar arasındadır. Bu çalışmanın sonuçları, sosyo kültürel ağın merkezinde yer alan yapılardan biri olan okullardaki öğretmenlerin algı, kişisel değer ve motivasyon kaynaklarını anlamanın sağlıklı benliklerin gelişmesine ve sağlıklı eğitim ortamı oluşmasına faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and analyze the attitudes and behaviors of teachers working in public schools located in two different socio-cultural regions towards students. Therefore, in the study, the preference points of teachers on the basis of student, teacher, school, professional values, education, parent profile, child, discipline, authority concepts and individual were examined. The study sample was selected from Istanbul and was composed of a total of thirty teachers from public schools located in two different regions. In the classroom, outside the classroom participants one-to-one interviews and observations in question, the intellectual level of the teachers in terms of attitudes and behaviors quite different perceptions of their choosing with them in the regions investigated, it appears that there is no interaction between conceptual questions. In accordance with the findings obtained in the study and the frequency tables that make up it, opposite attitudes were obtained between the two regions in the categories and Decategories related to each concept. Among the results, differences were found between the attitudes and Deci-Decencies of teachers towards students, parents and the school administration, while it was observed that teachers on a regional basis had an ideologically and behaviorally similar attitude to their own groups. There are also differences between the classroom management and the study methods applied by the participants in the classroom observations. Dec. According to these differences, neurotic attitudes and behaviors developed with a sense of Decadence are among the results that can be seen in teachers working in a lower socio-cultural structure. The results of this study will be useful for developing healthy selves and creating a healthy educational environment by understanding the sources of perception, personal values and motivation of teachers in schools, which are one of the structures at the center of the socio-cultural network.