Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarının Avrupa Enerji Borsası enerji emtia hacmine etkisi
Effects of the interest rates of the European Central Bank on the trading volume of the energy commidities on European Energy Exchange
  1. Tez No: 753055
  2. Yazar: HATİCE BUKET ERKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji ve Çevre Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Ocak 2015 tarihi ile Ekim 2021 tarihleri arasındaki Avrupa Merkez Bankası faiz oranları ve Avrupa Enerji Borsası'nda en çok ticarete konu olan üç enerji emtiası olan Fransız baz elektrik 1 aylık vadeli kontratı, Alman baz elektrik 1 aylık vadeli kontratı, TTF gaz 1 aylık vadeli kontratlarının işlem hacimleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Bu araştırmada, Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarının, Avrupa Enerji Borsası'nda ticaret edilen enerji emtialarına olan etkisi regresyon analizi yapılarak incelenmiştir. Regresyon analizinden çıkarılacak en temel sonuç şöyledir: Avrupa Merkez Bankası faiz oranları arttıkça, Fransız baz elektrik 1 aylık vadeli kontratı ve Alman baz elektrik 1 aylık vadeli kontratı işlem hacmi artmaktadır, ancak TTF gaz 1 aylık vadeli kontratı işlem hacmi azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work examines the correlation between (a)(i) the trading volumes of the French base electricity one-month-future contracts, (a)(ii) the German base electricity one-month-future contracts, and (a)(iii) TTF gas one-month-future contracts that are widely traded in the European Energy Exchange and (b) the interest rates of the European Central Bank based on the data between January 2015 and October 2021. This work uses regression analysis to interpret the effect of the interest rates of the European Central Bank on the commodities that are traded on the European Energy Exchange. This work derives the following main conclusion from this regression analysis: The higher the interest rates of the European Central Bank are, the higher the trading volume of the French base electricity one-month-future contracts and the German base electricity one-month-future contracts are; however, such trend decreases the trading volume of the TTF gas one-month future contracts.