Kodlama ve robotik etkinliklerinin bilgi-işlemsel düşünme ve problem çözme becerilerine etkisi: Meta-analiz çalışması
The effect of coding and robotic activities on computational thinking and problem solving skills: Meta-analysis study
  1. Tez No: 753059
  2. Yazar: JALE ULUCAN
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MİHRİBAN BETÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kodlama ve robotik gitgide önem kazanan ve okul öncesinden üniversite kademesine kadar uygulanan etkinlikler olarak tüm dünyada yayılmıştır. Kodlama ve robotik etkinliklerinin bu kadar yayılması ve önemsenmesinin nedenlerinden biri ise üst düzey düşünme becerilerini geliştirdiğine dair birçok araştırmanın yapılmasıdır. Bu üst düzey düşünme becerilerinden biri de bilgi-işlemsel düşünme becerisidir. Bilgi-işlemsel düşünme becerisi teknolojiyi ve bilgisayar sistemlerini kullanarak problem çözme süreçlerine katkı sağlayacak bir düşünme becerisi olarak tanımlanabilir. Bu çalışmanın amacı kodlama ve robotik etkinliklerinin bilgi-işlemsel düşünme ve problem çözme becerisine olan etkisini araştırmaktır. Bu araştırma yapılırken nicel araştırma modellerinden sistematik derleme deseni altında yer alan yöntemlerden birisi olan meta-analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem ile konuyla ilgili olarak 2011-2021 yılları arasında ülkemizde ve dünyada, K-12 düzeyinde yapılmış deneysel çalışmalar derlenerek incelenmiştir. İki gruplu öntest-sontest ve iki gruplu sontest uygulanan 64 adet çalışma meta-analiz kapsamına alınmıştır. Kontrol grubundaki öğrencilerle kodlama ve robotik etkinliklerinin yer almadığı dersler işlenirken, deney grubunda kodlama ya da robotik araçlarından yararlanılması şartı aranmıştır. Araştırmada kodlama ve/veya robotik etkinliğinin uygulandığı ders ile örneklemin yaş grubu moderatör değişken olarak ele alınmıştır. Bu meta-analiz çalışmasında yayın yanlılığının varlığını sorgulamak için huni grafiği (funnel plot), Klasik N Korumalı Hata Katsayısı Testi ve Duval ve Tweedie Kırp ve Doldur Metodu kullanılmıştır. Moderatör analizlerinde kodlama ve robotik etkinliklerinin bilgi-işlemsel düşünme ve problem çözme becerisine etkisinin yaşlara ve uygulanan derslere göre farklılıklar gösterdiği bulunmuştur. Verilerin analizi aşamasında CMA programı kullanılmıştır. Araştırma sonunda kodlama ve robotik etkinlikleri ile uygulanan derslerin kodlama ve robotik etkinliklerine yer verilmeden işlenen derslere göre K-12 seviyesindeki öğrencilerin bilgi-işlemsel düşünme ve problem çözme becerisinin gelişimine katkısı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Coding and robotics activities have spread all over the world as an education that is gaining importance and is applied from pre-school to university level. One of the reasons why coding and robotics are so widespread and important is that there are many studies that show that it develops high-level thinking skills on children. One of these higher-order thinking skills is computational thinking. Computational thinking skill can be defined as a thinking skill that will contribute to problemsolving processes by using technology and computer systems. This study aims to investigate the effect of coding and robotics activities on computational-thinking and problem-solving skills. While conducting this research, the meta-analysis method, which is one of the methods under the systematic review design from quantitative research models, was used. With this method, experimental studies conducted at the K-12 level in Turkey and the world between the years 2011-2021 were gathered and examined. 64 studies with two-group pretest-posttest and twogroup posttest were included in the meta-analysis. While the lessons were taught with traditional methods in the control group, coding or robotic tools were sought in the experimental group. In the study, the age group of the sample and the lesson in which the coding-robotic activity was applied were considered as moderator variables. In this meta-analysis study, funnel plot, Classic N Conserved Error Coefficient Test and Duval and Tweedie Trim and Fill Method were used to question the existence of publication bias. In the moderator analysis, it was found that the effect of coding-robotics training on computational thinking skills differs according to age and the courses applied. The CMA program was used in the analysis of the data. At the end of the research, it was found that the lessons applied with coding and robotics activities contributed to the development of computational thinking and problem solving skills of K-12 level students according to the lessons taught without coding and robotics activities.