Sosyal medya özgürlüğü ve masumiyet karinesi ikilemi
Social media freedom and presumption of innocence dilemma
  1. Tez No: 753060
  2. Yazar: GÜLHAN GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA RUHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sosyal medya özgürlüğü, bireylerin kitle iletişim araçları üzerinden düşüncelerini ifade edebilme özgürlüğünü anlatmaktadır. Bireyler, sosyal medya platformları aracılığıyla, özellikle adli olaylar ile ilgili düşüncelerini ve tepkilerini ortaya koyarak yargılama sürecini etkileyebilmektedirler. Bu durum da masumiyet karinesi ile ifade özgürlüğünün çatışmasına sebep olmaktadır. İki hak arasında adil bir denge kurulurken, yargılamanın olumsuz yönde etkilenmemesine ve kişilerin masumiyet karinesinin ihlal edilmemesine özen gösterilmelidir.Çalışmamızın ilk bölümünde, ayrıntılı olarak kitle iletişim araçları, medya ve sosyal medya kavramları ile sosyal medya araçları açıklanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde, AİHS'in 10. maddesinde düzenlenen ifade özgürlüğü açıklanarak ifade özgürlüğü kapsamında koruma altına alınan medya ve sosyal medya özgürlüğü üzerinde durulmuş ve ifade özgürlüğünün sınırları açıklanmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde masumiyet karinesi açıklanarak, masumiyet karinesine bağlı olan şüpheden sanık yararlanır ilkesi, susma hakkı ve nomo tenetur ilkeleri ile birlikte masumiyet karinesinin önemi ve kapsamı incelenmiştir. Çalışmamızın dördüncü ve son bölümünde ise, medya ve basın özgürlüğünün bir sınırı olan masumiyet karinesinin lekelenmeme hakkı ile ilişkisi açıklanmış, adli olayların haber yapılmasındaki sınırlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Freedom of expression in social media, explains the right of individuals of expressing their opinions through mass media tools. Individuals can influence over the trial process indirectly by expressing their perspectives as feedback through social media platforms. This situation causes a conflict between presumption of innocence and freedom of expression. While maintaining a just balance between both rights, negative influence over the trial process and a potential violation of presumption of innocence should be avoided. In the first section of our study, concepts of mass media tools, media, social media and social media tools were explained in detail. In the second part of our study, freedom of expression classified by article 10 of ECHR was explained and the rights of media and social media freedom with the limits of freedom of expression protected by article 10 were clarified. In the third part of our study, presumption of innocence was explained with subsequent rights of benefit of doubt, right to silence and the nemo tenetur principle and the importance and scope of presumption of innocence was examined. In the fourth and final part of our study, the relationship between presumption of innocence and the right against self incrimination which acts as a limit of media and press freedom, and limits of making judicial stories was examined.