Tek ebeveynli ailede yetişen bireylerin bağlanma stilleri ve aidiyet ilişkisinin incelenmesi
Attachment styles of individuals brought in a single parent familyand examination of being relationship
  1. Tez No: 753064
  2. Yazar: ŞEYMA ERBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada tek ebeveynli ailede yetişen bireylerin bağlanma stilleri ve genel aidiyet ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma; tek ebeveynle büyümüş bireylerin Genel Aidiyet Ölçeği'nin alt ölçeklerinden olan dışlanma ve kabul edilme aidiyet düzeyi ile Üç Boyutlu Bağlanma Stili Ölçeği'nin alt ölçeklerinden olan güvenli, kaçınmacı/kaçınan, kaygılı/kararsız bağlanma stilini ortaya koymaya yönelik, ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırma grubunu 0-10 yaş aralığında tek ebeveynle büyümüş, 18 yaşından büyük bireyler olmak üzere 100 kişi oluşturmaktadır. Araştırma verilerin toplanmasında Kişisel Demografik Bilgi Formu, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve Genel Aidiyet Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler internet üzerinden katılımcılara iletilmiştir. Veri toplama aracından elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 25.0 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between attachment styles and general belongingness of individuals who grew up in a single-parent family. The study was designed in a relational screening model to reveal the exclusion and acceptance level of belonging of individuals who have grown up with one parent, which is one of the subscales of the General Belonging Scale, and the safe, avoidant/avoidant, anxious/unstable attachment style, which is one of the subscales of the Three-dimensional Attachment Style Scale.The research group consists of 100 people, aged between 0-10, who grew up with a single parent and are older than 18 years of age. Personal Demographic Information Form, Three-Dimensional Attachment Styles Scale and General Affiliation Scale were used to collect the research data. The scales were delivered to the participants over the internet. Statistical analysis of the data obtained from the data collection tool was made with the SPSS 25.0 program.