Web 2.0 araçlarının çevre eğitiminde kullanılmasının okul öncesi dönem çocuklarının çevreye yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesi
- Tez No: 753065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada Web 2.0 araçlarının çevre eğitiminde kullanılmasının okul öncesi dönem çocuklarının çevreye yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel ve nitel verilerin bir arada kullanılmıştır. Nicel veriler“Çevreye Yönelik Tutum Ölçeği: Çocuklara Yönelik Çevre Tutum Ölçeği Okul Öncesi Versiyonu (CATES-PV)”, nitel veriler araştırmacı tarafından oluşturulan“Görüşme Formu”aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu bir kamu gündüz bakımevinde eğitime devam eden 60-72 aylık grupta yer alan 18 deney grubu, 20 kontrol grubu olmak üzere toplamda 38 çocuk katılmıştır. Nitel verilerin toplandığı grup olan deney grubu ebeveynlerinden biri (anne veya baba), 18 katılımcı ile araştırmaya katılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni çevreye yönelik tutum; bağımsız değişkenleri ise Web 2.0 araçlarının çevre eğitiminde kullanıldığı ve kullanılmadığı ortamlar ile ön test-son test oluşturmaktadır. Araştırmada, elde edilen nicel verilere bağımsız örneklemler için tekrarlı ölçümler için iki faktörlü ANOVA analizi; nitel veriler betimsel analiz uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, Web 2.0 araçlarının çevre eğitiminde kullanıldığı ortamda çocukların deneysel uygulama süreci sonrasında çevreye yönelik tutum ortalama puanları arasında anlamlı bir fark belirlenmiştir. Deneysel uygulama süreci öncesinden sonrasına, iki grubun çevreye yönelik tutum ortalama puanlarındaki değişimlerin Web 2.0 araçlarının çevre eğitiminde kullanıldığı ortamda grup lehine anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırmada, Web 2.0 araçlarının çevre eğitiminde kullanıldığı ortamın çocukların çevreye yönelik tutum geliştirmede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Nitel bulgulara göre, deney grubundaki ebeveynler bu araçların öğrenmeyi ilgi çekici, akılda kalıcı ve öğrenmeyi kolaylaştırıcı olduğunu ifade etmişlerdir. Yine, ebeveynler Web 2.0 araçlarıyla hazırlanan aile katılımı çalışmalarının ev ortamında desteklendiğinde ve öğrenmede sürekliliğin ve kalıcılığın sağlanmasının doğru tutumların geliştirilmesinde etkili olabileceğini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of using Web 2.0 tools in environmental education on the attitudes of preschool children towards the environment. The research used a combination of quantitative and qualitative data. Quantitative data were collected through the“Attitudes Toward the Environment Scale: Children's Attitudes Toward the Environment Scale-Preschool Version (CATES-PV)”, and the qualitative data were collected through the“Interview Form”created by the researcher. A total of 38 children, 18 in the experimental group and 20 in the control group, aged between 60-72 month old attending a public day care center, participated in the study group of the research. One of the parents (mother or father) of the experimental group, which is the group where qualitative data were collected, participated in the research with 18 participants. The dependent variable of the research is the attitude towards the environment; the independent variables are the settings in which Web 2.0 tools are used or not in environmental education, and the pretest-posttest. In this research, two-factor ANOVA analysis for repeated measurements used for independent samples of the quantitative data obtained, descriptive analysis was applied to qualitative data. As a result of the research, a significant difference was determined between the average scores of children's attitudes towards the environment after the experimental procedure in the environment where Web 2.0 tools were used in environmental education. It was determined that the changes in the mean scores of attitudes towards the environment of the two groups before the experimental procedure were significantly higher in favor of the group in the environment where Web 2.0 tools were used in environmental education. In this study, it was concluded that the environment in which Web 2.0 tools are used in environmental education is effective in developing children's attitudes towards the environment. According to the qualitative findings, the parents in the experimental group stated that these tools made learning interesting, memorable and facilitating. Again, the parents stated that when family involvement studies prepared with Web 2.0 tools are supported in the home environment and ensuring continuity and permanence in learning can be effective in developing the right attitudes.