Ebeveynlerin, sosyal medya kullanımları ile çocuk yetiştirme stilleri arasındaki ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 753066
  2. Yazar: İSMİHAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada ebeveynlerin, sosyal medya kullanımları ile çocuk yetiştirme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, gönüllü olan 142 katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırmaya 84 kadın (%59,2) ve 58 erkek (40,8) katılmıştır. Araştırmada, araştırmacı tarafından oluşturulan Demografik Bilgi Formu, Özyürek (2018) tarafından geliştirilen Anne Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ) ve Deniz ve T. Ünal (2019)'ın geliştirdikleri Sosyal Medya Kullanım Ölçeği (SMK) veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Ölçekler internet üzerinden katılımcılara iletilmiştir. Veri toplama aracından elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 25.0 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between parents' child-rearing styles and social media useages. The research was conducted with 142 volunteer participants. 84 women (59.2%) and 58 men (40.8) participated in the study. In this study, the Demographic Information, the Parental Attitude Scale (ABTÖ) developed by Özyürek (2018) and the Social Media Usage Scale (SMK) developed by Deniz and T. Ünal (2019) were used as data collection tools. The scales were transmitted to the participants over the internet. Statistical analysis of the data obtained from the data collection tool was performed with SPSS 25.0 program.