Dil ve konuşma terapistlerinin sürekli eğitim kursları hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
An examination of the opinions of language and speech therapists about continuing education courses
  1. Tez No: 753069
  2. Yazar: BERAT ACIELMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ZENCİR ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma dil ve konuşma terapistlerinin, mesleki alanda gerçekleşen sürekli eğitim kurslarının; faydası, gerekliliği, terapistlerin hangi alanlarda sürekli eğitim kursları aldıkları, alınan kursların türü, kurslara ulaşımın zorluğu, kurs ücretlerinin yüksek olması ve mesleki alanda kendilerini yeterli görebilmek için sürekli eğitim kursuna başvurmaları gibi konularda dil ve konuşma terapistlerinin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden olan tanımlayıcı araştırma türünde planlanmıştır. Araştırmaya 221 dil ve konuşma terapisti katılmıştır. Katılımcılar google formlar üzerinden ulaşılabilen ve iki alt bölümden oluşan anketi doldurmuşlardır. Anketin ilk bölümü katılımcıların cinsiyeti, yaşı, ne tür kurumda çalıştığı, katıldığı kursların uluslararası geçerliliği olup olmadığı gibi 13 sorudan oluşurken ikinci bölümü ise 5'li likert tipi olan 12 sorudan oluşmaktadır. Araştırmanın sonucunda dil ve konuşma terapistlerinin sürekli eğitim kurslarını gerekli ve mesleki anlamda faydalı bulduğu ve aynı zamanda sürekli eğitim kurslarının mesleki yeterliliklerini maksimum düzeye taşıdığı bulunmuştur. Sürekli eğitim kurslarının genellikle tek bir ilde olduğu, fiyatlarının yüksek olduğu ve daha fazla online eğitimin olması gerektiği bulguları elde edilmiştir. Araştırmaya göre dil ve konuşma terapistleri ilgilendikleri alanda sürekli eğitim kursu aldıkları ve kurs türleri içerisinden kongre, kitap, süpervizör gruplarının gelecekte karşılaşacakları vakalarda daha yararlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research about the continuing education courses of speech and language therapists; we examine the opinions about the benefits and necessitys of this courses. We also examine the high wages, difficulty of transportation, about speech and language teraphists which type of continuing education courses they are taking and applying to continuing education courses in order to consider themselves sufficient in the professional field. This research is aim to examine the all about this. The general survey method of the descriptive survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. The participants of the study are 221 speech and language therapists. Participants filled out the questionnaire, which can be accessed via google forms and consists of two subsections. The first part of the questionnaire consists of 13 questions such as the gender of the participants, age, what kind of institution they work in, whether the courses they attend are internationally valid, while the second part consists of 12 questions with 5-point Likert type. As a result of the research, it was found that the continuing education courses of speech and language therapists are necessary and professionally beneficial, and at the same time, their professional competence would not be at the maximum level without continuing education courses. It has been found that continuing education courses are generally in a single province, their prices are high and there should be more online education. According to the research, it has been concluded that speech and language therapists take continuing education courses in the field they are interested in, and congress, book, supervisor groups among the course types are more useful in the cases they will encounter in the future.