İnstagram ile Youtube etkileyicilerinin marka bilinirliğini artırmak yönünden karşılaştırılması
Comparison of Instagram and Youtube influencers in terms of increasing brand awareness
  1. Tez No: 753075
  2. Yazar: GİZEM GAMZE SATICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dijitalleşmenin artan önemiyle birlikte markalar, pazarlama ve reklam stratejilerinde sosyal medyayı aktif olarak kullanmaya başlamıştır. Markalar, bilinirliğini artırmak ve potansiyel tüketiciyi satın alma davranışına yöneltmek amacıyla takipçi ve aboneleriyle doğal bir bağ oluşturup, fikirleri bir toplululuğu etkisi altına alabilen kişilerle marka-etkileyici işbirlikleri yapmaktadır. Bu bağlamda en popüler sosyal medya platformlarından Instagram ile Youtube karşılaştırılmıştır. Markalar ve bu alanda hizmet veren işletmeler için konu üzerine yapılan tüm çalışmalar faydalı olacaktır. Çalışmanın amacı iki farklı sosyal medya platformunda yapılan işbirliklerini karşılaştırarak markayı bilinir kılmak konusunda hangisinin daha başarılı olduğunu saptamaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden netnografi kullanılmış ve veriler sosyal medya platformları olan Youtube ve Instagram'dan toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini 5 Instagram ve 5 Youtube olmak üzere 10 adet marka-etkileyici işbirliği oluştururken paylaşılan içeriklere bırakılan toplam 1622 adet yorum değerlendirmeye alınmıştır. Toplanan veriler Maxqda 2020 programına aktarılmış; tek-vaka modeli (kod hiyerarşisi), kod matris tarayıcısı ve son olarak belge portreleri görselleştirilerek analizler tamamlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre Instagram ve Youtube'da yapılan etkileyici-marka işbirlikleri markanın bilinirliğini artırmak yönünden karşılaştırıldığında Instagram sosyal medya platformu bu alanda daha başarılı bulunmuştur. Markaya eğilim gösteren kitlenin daha fazla olmasıyla bu sosyal platformda gerçekleşen işbirliklerinin markayı daha bilinir kıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Brand have started to use social media actively in their marketing and advertising strategies with the increasing importance of digitalization. In order to increase awareness and to lead potential consumers to purchasing behavior, brands create brand-influencing collaborations with people whom they can create a natural relation with their followers and subscribers and whose ideas can influence a community. In this connext, one of the most popular social media platforms Instagram and Youtube were compared. All studies on the subject will be beneficial for brands and businesses providing services in this field. The aim of the study is to compare the collaborations made on two different social media platforms and to determine which one is more successful in making the brand known. One of the qualitative research methods Netnography was used in the research and the data were collected from social media platforms Youtube and Instagram. While the sample of the research consisted of 10 brand-influential collaborations, including 5 Instagram and 5 Youtube, a total of 1622 comments left on the shared content were evaluated. The data collected were transferred to the Maxqda 2020 program; analyzes were completed by single-case model (code hierarchy), code matrix scanner and finally document portraits were visualized. According to the findings, when influencer-brand collaborations on Instagram and Youtube are compared in terms of increasing brand awareness, Instagram social media platform has been found more successful in this area. It has been concluded that the collaborations on this social platform make the brand more known, as the audience tends to the brand more.