Sosyal medya üzerinden işlenen suçlarda twitter örnek olaylarının adli olarak incelenmesi
Forensic investigation of twitter cases for committed through social media crimes
  1. Tez No: 753081
  2. Yazar: AHMET SALUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
İnsanlar her zaman duygularını ve düşüncelerini başkalarına aktarma ihtiyacı duymuşlardır. İfade özgürlüğü insanların en temel haklarından biridir. Bazen bu ifade özgürlüğü sınırı aşıp suç konulu bir içerik olabilir ve adli bir olaya konu olabilir. Sosyal medya, çift taraflı ve eşzamanlı bilgi paylaşımı ve tartışma sağlayan medya sistemidir. İfade özgürlüğü ile bilinen twitter üzerinden suç konusu paylaşımlar yapılırsa adliyeye intikal ettiğinde ve inceleme sürecinde nelerin yapılması gerektiği hususunda çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada, bu alanda var olan kaynak eksikliğini gidermek amacı ile Twitter yazılımının özellikleri ve adli bilişim uygulamalarında erişilebilecek sonuçlarla ilgili çeşitli bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma içinde, twitter üzerinden oturum açma, paylaşım yapma, resim veya video paylaşma gibi işlemlerin tespit edilmesi için yapılabilecek uygulamalar ve bu uygulamaların sonuçları ele alınmıştır. Yapılan uygulamalarda, twitter üzerinden (suç konusu) paylaşım yapanların veya resim, video paylaşanların adli olarak incelenmesi yapılmış ve verilerin tespit edildiği görülmüştür. Twitter' a fotoğraf yüklendiğinde ve aynı fotoğrafı twitter üzerinden indirildiğinde exif bilgileri ve hash değerlerinin değiştiği tespit edilmiştir. Adli incelemeler de istek konusu üzerinde örneklemeler yapılmalıdır. İstek konusu üzerinde denemeler yapılmalı ve bıraktığı izler tersine mühendislik yöntemi ile değerlendirilerek incelenmeli ve raporlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
People have always needed to convey their emotions, thoughts to other. Freedom of expression is one of the most fundamental rights of people. Sometimes this freedom of expression can cross the border, be criminal content, and be the subject of a judicial incident. Social media is a media system that provides bilateral and simultaneous information sharing and discussion. Studies have been conducted on what should be done when the subject of a crime is shared via twitter, which is known for its freedom of expression, when it is transferred to the judicial authorities and during the review process. In this study, it has been tried to be given various information about the features of twitter and the results that can be accessed in computer forensic examinations in order to make up for existing resource shortages. Within this workout, applications that can be performed to detect transactions such as logging in to twitter, sharing, sharing images or videos, and the results of these applications are discussed. Within the tests, In the applications made, it was seen that those who shared on Twitter (the subject of crime) or shared pictures and videos were forensicly examined and the data were determined. It has been found that exif information and hash values change when a photo is uploaded to twitter and the same photo is downloaded via twitter. Forensic examinations should also be carried out on the subject of the request. Experiments should be carried out on the subject of the request, and the traces left by it should be evaluated by reverse engineering and examined and reported.