Bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle malvarlığına karşı işlenen suçlar
Crimes against property by using information systems as a tool
- Tez No: 815488
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
İnternet araçlarının ve teknolojinin gelişimiye birlikte insanlar arasındaki etkileşim de hızla artmıştır, bunun sonucunda uyuşmazlıkların artması da kaçınılmaz olmuştur. Teknolojinin gelişimiyle birlikte malvarlığına karşı işlenen suçlarda da bazı değişimler ortaya çıkmıştır. Geçmiş yıllarda, failin mağdur ile yüz yüze gelmesi ve failin ikna kabiliyetiyle işlenmesi mümkün olan dolandırıcılık suçları; özellikle internet ve sosyal medya kullanımının yaygınlaşması, bankacılık işlemlerinde bilişim sistemlerinin kullanılmasının artması sonucunda daha kolay bir şekilde işlenmeye başlamıştır. Basit ve kaba hırsızlık suçları ise teknolojik gelişimle birlikte internet üzerinden gerçekleşmektedir. Dolandırıcılık ve hırsızlık suçlarının işlenişinde bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması; failin mağdura ulaşmasında bilişim sistemlerinin sağladığı kolaylık ve hız ile daha kolay olması, faillerin bilişim sistemlerini kullanarak kendisini saklamasının daha kolay oluşu, bir seferde çok fazla sayıda mağdura ulaşabilmesi gibi sebeplerle nitelikli hal olarak düzenlenmiştir. Çalışmamızın amacı; dolandırıcılık ve hırsızlık suçlarının bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle oluşan nitelikli halini ayrıntılı bir şekilde incelemektir. Böylece, bir fiilin dolandırıcılık ve hırsızlık suçunu veya bu suçların incelemeye konu nitelikli halini oluşturup oluşturmayacağı hususunu tespit edebilmek amaçlanmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda; dolandırıcılık ve hırsızlık suçlarının temel şekli ayrıntılı bir incelemeye tabi tutulmuştur. İncelemeye konu nitelikli hal ile ilgili kavramlar ve bu nitelikli halin oluşma koşulları, teorik açıklamalar ve uygulamadan örnek Yargıtay kararları ele alınarak ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca incelemeye konu suçlarda soruşturma usulleri ile soruşturmada karşılaşılan güçlükler, bu hususta dikkat edilmesi gereken hususlar Türk Hukuk Doktrini ile Yargıtay kararları ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of internet tools and technology, the interaction between people has increased rapidly, and as a result, the increase in conflicts has been inevitable. With the development of technology, some changes have also emerged in crimes against property. In the past years, fraud crimes, which are possible to be committed by the perpetrator's face-to-face with the victim and the persuasion ability of the perpetrator; it has started to be processed more easily as a result of the widespread use of the internet and social media, and the increase in the use of information systems in banking transactions. Simple and vulgar theft crimes, on the other hand, take place over the internet with the technological development. Using information systems as a tool in committing fraud and theft crimes; it has been arranged as a major form of crime, because it is easier for the perpetrator to reach the victim with the convenience and speed provided by the information systems, it is easier for the perpetrators to hide himself using information systems, and he can reach a large number of victims at once. The aim of our study; is to examine in detail the aggravated fraud and qualified theft crimes by using information systems as a tool. Thus, it is aimed to determine whether an act will constitute the crime of fraud and theft or major forms of these crimes will occur or not. Therefore, in our study; the basic form of fraud and theft crimes has been subjected to a detailed examination. The concepts related to the major forms that is the subject of the examination and the conditions for the formation of this major forms are examined in detail by considering the theoretical explanations and sample Supreme Court decisions from practice. In addition, the investigation procedures and the difficulties encountered in the investigation in the crimes that are the subject of the examination, and the points to be considered in this regard are evaluated in the light of the Turkish Legal Doctrine and the Supreme Court decisions.