Turizm rehberliği eğitimi alan öğrencilerin bulaşıcı hastalıklar konusundaki bilgi düzeyinin belirlenmesi
Determination of the knowledge level about infection diseases of the tourism guidance students
  1. Tez No: 753091
  2. Yazar: MELİSA ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AKŞİT AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bulaşıcı hastalık ve salgınlar bakteri, virüs veya mikropların bir kişiden diğer kişiye aktarılmasıyla yayılmaktadır. Tarih boyunca birçok insanın hayatını derinden etkileyen bulaşıcı hastalıklar, toplu ölümlere yol açmıştır. İnsanoğlu tarih boyunca süren, toplumda hem tıbbi hem de sosyal bakımdan yıkımlara sebep olan bu salgın hastalıklardan korunmanın ve kurtulmanın çarelerini aramıştır. Ülkesinin tanıtım elçisi olan, turist grubuna aktardığı bilgi ve kültürel değerlere karşı sorumluluk taşıyan ve her alanda bilgi sahibi olan turizm rehberleri, bulaşıcı hastalıklar hakkında da bilgi sahibi olmalı ve bu hastalıklardan kendilerini korumalıdırlar. Bu bağlamda gelecekte turizm rehberliği mesleğini icra etmek üzere eğitim gören turizm rehberliği öğrencilerinin bulaşıcı hastalıklar konusunda bilgi sahibi olmaları önem arz etmektedir. Bu çalışmada, turizm rehberliği eğitimi alan öğrencilerin bulaşıcı hastalıklar konusunda bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Turizm rehberlerinde en yaygın olarak görülebilecek ve görülme olasılığı yüksek olan hastalıklar konusunda alanında uzman hekimlere danışılmıştır. Uzman hekimlerin önerileri doğrultusunda turizm rehberlerinde görülmesi muhtemel hastalıklar 5 başlık altında“HIV/AIDS, Hepatit B ve C, Tüberküloz, Gonore ve İnfluenza”olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu bulaşıcı hastalıklar hakkında bilgi düzeyini ölçmeye yönelik sorular belirlenmiş ve anket formu oluşturulmuştur. Oluşturulan anket formunda hazır ölçeklere yer verilmemiştir. Örneklem grubunu Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü'nde 2021-2022 eğitim-öğretim yılı bahar dönemi içerisinde öğrenim gören toplam 298 turizm rehberliği öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma sonucu elde edilen veriler ışığında turizm rehberliği öğrencilerinin bulaşıcı hastalıklar hakkında en çok“HIV/AIDS”, en az“Gonore”hakkında bilgi sahibi oldukları tespit edilmiştir. Katılımcıların HIV/AIDS hakkında en fazla bilgi edindikleri kaynağın“İnternet”olduğu, en az bilgi edinilen kaynağın ise“Sağlık çalışanları ve cinsel danışma hattı”olduğu belirlenmiştir. Cinsel korunma yöntemlerinden en fazla“Kondom”, en az“Gebeliği önleyici iğneler”hakkında bilgi sahibi olunduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların bulaşıcı bir hastalığa yakalanma durumlarında bu durumu“Partnerleriyle paylaşmayı istedikleri”görülmüştür. Katılımcıların HIV/AIDS, Hepatit B ve C, Tüberküloz, Gonore ve İnfluenza hakkındaki bilgi düzeylerinin cinsiyete, yaşa, sınıfa ve ikamet yerine göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. HIV/AIDS, Hepatit B ve C, Tüberküloz ve Gonore hakkındaki bilgi düzeylerinin aylık gelire göre farklılaşmadığı ancak İnfluenza hakkındaki bilgi düzeyinin aylık gelire göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Katılımcıların Hepatit B ve C, Tüberküloz, Gonore ve İnfluenza hakkındaki bilgi düzeylerinin sigara, alkol ve diğer maddeleri kullanma durumuna göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına göre HIV/AIDS hakkındaki bilgi düzeyi sigara ve diğer maddeleri kullanma durumuna göre farklılaşmamaktayken, alkol kullanma durumuna göre farklılaşmaktadır. Hepatit B ve C, Tüberküloz, Gonore ve İnfluenza hakkındaki bilgi düzeylerinin anne eğitim durumuna göre farklılaşmadığı, ancak HIV/AIDS hakkındaki bilgi düzeyinin anne eğitim durumuna göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Tüberküloz, Gonore ve İnfluenza hakkındaki bilgi düzeyinin baba eğitim durumuna göre farklılaşmadığı ancak HIV/AIDS, Hepatit B ve C hakkındaki bilgi düzeylerinin baba eğitim duruma göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Araştırmanın temel amacı doğrultusunda beş başlık altında incelenen bulaşıcı hastalıklar hakkındaki toplam bilgi düzeyi, bulaşıcı hastalıklar hakkındaki bilgi düzeyi olarak kabul edilmiştir. Bu bağlamda yapılan analiz sonucunda katılımcıların bilgi düzeylerinin x̄=3,192 ortalamayla orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Infectious diseases and epidemics are spread by the transfer of bacteria, viruses or germs from one person to another. Infectious diseases, which have deeply affected the lives of many people throughout history, have led to mass deaths. Throughout history, mankind has sought the remedies to protect and get rid of these epidemics, which have caused both medical and social destruction in society. Tourist guides, who are the promotion ambassadors of their country, who are responsible for the information and cultural values they convey to the tourist group, and who have knowledge in every field, should also have information about infectious diseases and should protect themselves from these diseases. In this context, it is important that tourism guidance students who are trained to practice the profession of tourist guiding in the future have knowledge about infectious diseases. In this study, it was aimed to determine the knowledge level of the students who received tourism guidance education about infectious diseases. Doctors who are experts in their field have been consulted about the diseases that can be seen most commonly in tourism guides and are most likely to be seen. In line with the recommendations of specialist physicians, diseases that are likely to be seen in tourism guides have been determined under 5 headings as“HIV/AIDS, Hepatitis B and C, Tuberculosis, Gonorrhea and Influenza”. Questions to measure the level of knowledge about these infectious diseases were determined and a questionnaire form was constitute. Ready-made scales were not included in the questionnaire form. The sample group consists of a total of 298 tourism guidance students studying at the undergraduate level in the spring semester of the 2021-2022 academic year in the Department of Tourism Guidance at Balıkesir University. In the light of the data obtained as a result of the research, it has been determined that tourism guidance students have the most knowledge about HIV/AIDS and the least about Gonorrhea. It was determined that the source from which the participants obtained the most information about HIV/AIDS was the Internet, and the least information was obtained from the health workers and the sexual hotline. It has been determined that the most information about the methods of sexual protection is Condom and the least knowledge about contraceptive injections. It was observed that the participants wanted to share this situation with their partners in case of contracting an infectious disease. It was determined that the knowledge levels of the participants about HIV/AIDS, Hepatitis B and C, Tuberculosis, Gonorrhea and Influenza did not differ according to gender, age, class and place of residence. It was determined that the level of knowledge about HIV/AIDS, Hepatitis B and C, Tuberculosis and Gonorrhea did not differ according to monthly income, but the level of knowledge about Influenza differed according to monthly income. It was determined that the knowledge levels of the participants about Hepatitis B and C, Tuberculosis, Gonorrhea and Influenza did not differ according to their use of cigarettes, alcohol and other substances. While the level of knowledge about HIV/AIDS does not differ according to smoking and other substance use, it differs according to alcohol use. The level of knowledge about Hepatitis B and C, Tuberculosis, Gonorrhea and Influenza did not differ according to the education level of the mother, but the level of knowledge about HIV/AIDS differed according to the education level of the mother. The level of knowledge about Tuberculosis, Gonorrhea and Influenza did not differ according to the educational status of the father, but the level of knowledge about HIV/AIDS, Hepatitis B and C differed according to the educational status of the father. In line with the main purpose of the study, the total level of knowledge about infectious diseases, which was examined under five headings, was accepted as the level of knowledge about infectious diseases. As a result of the analysis made in this context, it was determined that the knowledge level of the participants was at a moderate level with an average of x̄=3,192.