Ebeveynlerin COVID-19 pandemi döneminde çocukluk çağı aşılanmaları hakkındaki bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge,attitudes and behaviors of parents on childhood vaccinations during the COVID-19 pandemic period
  1. Tez No: 753090
  2. Yazar: HÜSEYİN ARİF DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
GİRİŞ: Aralık 2019 yılında Çin'in Hubei Eyaletinde sebebi bilinmeyen bir pnömoni salgını bildirmiştir. Dünyada gittikçe yayılmaya başlayan salgın, Dünya Sağlık Örgütü aracılığıyla 2020 Mart ayında küresel pandemi şeklinde tanımlanmıştır. Salgın hastalıklara karşı mücadelede en eski ve en etkili araç aşıdır. Bu çalışmada toplumun COVID-19 pandemisi döneminde ebeveynlerin rutin çocukluk çağı aşılamalarına ilişkin bilgi, tutum ve davranışlarının, pandeminin ailelerin aşılalara yönelik tutumuna etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOT: Bu araştırma tek merkezli, gözlemsel tipte kesitsel bir çalışmadır. Çalışmanın evrenini Şubat 2022 ve Nisan 2022 tarihleri arasında Trabzon ilinde birinci basamak polikliniklerine başvuran ebeveynler oluşturmaktadır. Örneklem hesaplanarak, dahil etme kriterlerini sağlayan ve gönüllü onam formunu imzalayan bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada çocuğuna aşı yaptıran 398 ve aşı reddinde bulunan 50 kişiye ulaşılmıştır. BULGULAR: Aşı yaptıranların 259'u (%65,1) aşıları gerekli bulma nedenini 'hastalıktan korur'; aşıları reddedenlerin 43'ü (%86,0) aşıları reddetme sebebini 'aşıda bulunan bazı yabancı maddelerin zararlı olduğunu düşünüyorum' olarak ifade etmiştir. Aşıları reddedenlerin 31'i (%62,0) COVID-19 pandemi sürecinde aşılara karşı fikirlerinin değişmediğini belirtmiştir. Aşı reddinde bulunanların aşı yaptıranlara göre, televizyon / radyo / gazete / internet / sosyal medyadan ve arkadaş / akraba çevresinden bilgi alma durumu istatistiksel olarak önemli ölçüde yüksek bulunmuştur. Aşı yaptıranların aşı reddinde bulunanlara göre, 'Bireylerin aşılanması, aşılanmamış bireylerin de hastalıklardan korunmasını sağlar' ve 'Aşılar bulaşıcı hastalıkların salgınlara dönüşmesini engeller'; 'Aşı sayesinde bazı hastalıklar tamamen ortadan kalkmıştır' önermelerine istatistiksel olarak önemli ölçüde daha fazla 'doğru' yanıtını verdikleri görülmüştür. SONUÇ: Çalışmamız sonucunda annelerin aşılar ilgili bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu, Sağlık Bakanlığı Ulusal Aşı Takvimi'ndeki aşıları yaptırma oranlarının yüksek, rutin dışı aşıları yaptırma oranlarının farkedilir düzeyde düşük olduğu görülmüştür. Ayrıca çalışmamızda eğitim seviyesi yüksek olanların aşı tereddüdü yaşama sıklığının daha fazla olduğu gözlenmiştir. Aşı tereddüdü olan ailelerin COVID-19 pandemi döneminde dahi aşılara karşı tutumunda değişiklik olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON: Vaccination is our oldest and most effective tool in the fight against epidemics. In our study, it was aimed to investigate the attitude and knowledge level of parents towards routine childhood vaccinations in the COVID-19 pandemic, and whether there is a change in the attitude of families to wards vaccinations. MATERIALS AND METHODS: This research is a single-center, observational type cross-sectional study. The population of the study consists of parents who applied to primary care outpatient clinics in Trabzon between February 2022 and April 2022. The sample was calculated and individuals who met the inclusion criteria and signed the voluntary consent form were included in the study. In the study, 398 people who had their children vaccinated and 50 people who refused the vaccine were reached. RESULTS: 259 (65.1%) of those vaccinated 'protects from the disease' the reason why they find the vaccines necessary; 43 (86.0%) of those who refused the vaccines stated the reason for their rejection as“I think some foreign substances in the vaccine are harmful”. Thirty-one (62.0%) of those who rejected the vaccines stated that their opinions about vaccines did not change during the COVID-19 pandemic. The status of getting information from television / radio / newspaper / internet / social media and friends / relatives was found to be statistically higher in those who refused vaccination compared to those who had the vaccine. According to those who have been vaccinated against vaccination, 'Vaccination of individuals protects unvaccinated individuals from diseases' and 'Vaccinations prevent infectious diseases from turning into epidemics'; It was observed that statistically significantly more“correct”answers were given to the statements“Some diseases have completely disappeared thanks to the vaccine”. CONCLUSIONS: As a result of our study, it was observed that the knowledge level of mothers about vaccines was insufficient, the rate of vaccinations in the Ministry of Health National Vaccination Calendar was high, and the rate of non-routine vaccinations was noticeably low. In addition, in our study, it was observed that the frequency of vaccination hesitations was higher in those with higher education levels. It has been concluded that there is no change in the attitudes of families who are hesitant about vaccination, even during the COVID-19 pandemic period.