Cerrahi hastalarında hemşire hasta etkileşim düzeyinin derlenme sürecine etkisi
The effect of interaction level between patient and nurse on recovery process in surgical patients
- Tez No: 753107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KOÇAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma cerrahi geçiren hastalarda hemşire hasta etkileşiminin derlenme süreci üzerindeki etkisini tespit etmek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Araştırma 22.12.2021-10.04.2022 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin cerrahi kliniklerinde yatan 160 hasta ile uygulandı. Veriler araştırmacı tarafından, Hasta Bilgi Formu, Bakım Odaklı Hemşire-Hasta Etkileşim Ölçeği – Kısa Formu ve Derlenme Kalitesi Anketi kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde korelasyon, t-test, ortalama,“Kolmogrow Smirnow”test“Mann Whitney U”test,“Kruskal Wallis H”ve“Mann Whitney U”analizi kullanıldı. Hastaların hemşire-hasta etkileşimi ölçeği önemlilik boyutu puan ortalaması 102,52(±11,71), sıklık 88,71(±10,10) ve memnuniyet 89,46(±10,37) puan ortalamalarından yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
The Effect of Interaction Level between Patient and Nurse on Recovery Process in Surgical Patients This research was conducted as a descriptive descriptive and cross-sectional study to determine the effect of interaction level between patient and nurse on the recovery process in patients undergoing surgical. The study consisted of patients hospitalized in the surgical clinics of Gazi University Health Research and Application Center surgery clinic between 22.12.2021 and 10.04.2022, 160 patient in the sample.The data were collected by the researcher using the Patient Information Form, Care-Oriented Nurse-Patient Interaction Scale Short Form and Recovery Quality Questionnaire. Correlation, t-test, average“Kolmogorov Smirnov”test,“Mann Whitney U”test,“Kruskal Wallis H”and“Mann Whitney U”analysis were used to evaluate the data. The patients' average scores on the nurse-patient interaction scale significance dimension 102.52(±11.71), frequency 88.71(±10.10) and satisfaction (89.46±10.37) scores were found to be higher.