Akıl yürütme ve işlem oyunlarının ortaokul öğrencilerinin doğrusal denklemler konusundaki öğrenme seviyeleri ve matematiksel muhakeme yetenekleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigating the effects of reasoning games on middle school students' learning levels and mathematical reasoning abilities about linear equations
- Tez No: 753139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİYE ZEYBEK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, akıl yürütme ve işlem oyunlarına dayalı etkinliklerin öğrencilerin doğrusal denklemler konularındaki öğrenme sevileri ve matematiksel muhakeme becerileri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yönteminin tercih edildiği çalışma, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde 8. sınıfta eğitim görmekte olan 34 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Zekâ Oyunları Dersi Programı'nda yer alan akıl yürütme ve işlem oyunlarından ABC bağlama, hazine avı, çarpmaca, kapsül ve kendoku oyunları kullanılmıştır. Belirlenen oyunlar yapıları korunarak doğrusal denklemler kazanımlarının içerecek şekilde araştırmacı tarafından düzenlenmiştir. Üç hafta süren uygulama süreci boyunca öğrencilerin öğrenme sevileri ve matematiksel muhakeme becerileri incelenmiştir. Farklı düzeylerdeki 8 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrencilerin akıl yürütme ve işlem oyunlarına dayalı etkinlik kâğıtları, uygulama sırasında çekilen videolar, araştırmacının gözlemleri ve“Doğrusal Denklem Soruları1 ve 2”ile veriler toplanmıştır. Toplanan veriler betimsel ve içerik analiz yoluyla analiz edilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda, akıl yürütme ve işlem oyunlarına dayalı etkinliklerin öğrenciler üzerinde pozitif yönde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Diğer çalışmalardan farklı olarak akıl yürütme ve işlem oyunlarının doğrusal denklemler bağlamında sunulduğu çalışmada, hem öğrencilerin akıl yürütme ve işlem oyunlarının temel beceri kazandığı hem de hedefte yer alan konu ile ilgili deneyim sahibi oldukları gözlenmiştir. Uygulama süreci boyunca etkinliklerin, öğrencilerin öğrenme seviyelerine ve matematiksel muhakeme becerilerine olumlu bir şekilde katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of activities based on reasoning and operation games on students' learning levels and mathematical resoning skills in the context of linear equations were investigated. The study in which the case study method one of the qualitative research is prefered, was carried out with 34 students attending at 8th grade in Ankara in the 2020-2021 academic year. In the study, ABC binding, treasury hunting, multiplication, capsules and kendoku games which are called reasoning and operation games in the Secondary School and Imam Hatip Secondary School Intelligence Games Lesson Program, were used. The determined games were arranged and redesigned by the researcher in order to include the concept of linear equations. During three weeks of implemening the games, students learning levels and mathematical reasoning skills were investigated. Semi-structured interviews were conducted with 8 students who were thought to be at different levels. Data were collected through semi-structured interviews, activity sheets implemented during operation games, videos taken during instructions, the researcher's observations and“Linear EquationsQuestions 1 and 2”. The collected data were analyzed through descriptive and content analysis. As a result of the analysis, it was observed that reasoning and operation game activities had a positive effect on the students. Unlike other studies, in the study in which reasoning and operation games were presented in the context of linear equations, it was observed that students both gained basic skills in reasoning and operation games and had experience with the subject in target. During the application process of the activities, it was seen that the activities contributed positively to the learning levels and mathematical reasoning skills of the students.