Akıl ve zekâ oyunlarının 8. sınıf öğrencilerinin rutin olmayan problemleri çözme başarısı ve matematik tutumlarına etkisi
The effect of mind games on 8th grade students' success in solving non-routine problems and their attitudes to mathematics
- Tez No: 763324
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, akıl ve zekâ oyunlarının ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin rutin olmayan problemleri çözme başarısı ve matematik tutumuna etkisini belirlemektir. Çalışmada ön test son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu çalışmanın örneklemini uygun örnekleme yöntemi ile 2021- 2022 eğitim öğretim yılında Bursa ilinin İznik ilçesinde bulunan iki devlet ortaokulundan 47 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Öğrencilerin %51,1'ini kız, %48,9'unu da erkek öğrenciler oluşturmuştur. Deney grubunda Mevcut matematik müfredatının yanında uygulama süreci olarak tanımlanan altı haftalık sürede MEB Seçmeli Zeka Oyunları dersi müfredatında yer alan kategorilerden araştırmacı tarafından belirlenen Akıl yürütme ve işlem oyunları, Strateji oyunları ve Zeka soruları kategorilerindeki oyunları oynayan 23, kontrol grubunda ise sadece mevcut matematik müfredatına devam eden 24 öğrenci bulunmaktadır. Araştırmada ayrıca araştırmacı tarafından geliştirilen rutin olmayan problemler başarı testi ve matematik tutum ölçeği (Önal, 2013) uygulanmıştır. Matematik Tutum Ölçeği'nin Cronbach's alpha katsayı 0,90 olarak bulunmuştur. Veriler normal dağılım gösterdiği için analizinde bağımsız örneklem t testi ve bağımlı örneklem t testi uygulanarak araştırma bulgularına ulaşılmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grubuna uygulanan ön test son test başarı ve tutum puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu bulgulara göre, akıl ve zeka oyunları oynayan öğrencilerin rutin olmayan problemler başarı testi ve tutum puanları üzerinde olumlu etkisinin olduğu söylenebilir. Bu farklılıkların ana sebebinin araştırmacının seçtiği akıl yürütme ve işlem oyunları, strateji oyunları ve zeka soruları kategorilerinde oynanan ve çözülen sorulara bağlı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of mind and intelligence games on middle school 8th grade students' success in solving non-routine problems and their mathematics attitude. In the study, a quasi-experimental design with pre-test and post-test paired control groups was used. The sample of this study consisted of 47 eighth grade students from two public secondary schools in the Iznik district of Bursa province in the 2021-2022 academic year with the convenient sampling method. 51.1% of the students were girls and 48.9% were boys. In the experimental group, 23 people who played the games in the categories of Reasoning and operation games, Strategy games and Intelligence questions determined by the researcher from the categories included in the MEB Elective Intelligence Games curriculum during the six-week period defined as the implementation process besides the existing mathematics curriculum, in the control group, only those who continued the current mathematics curriculum. There are 24 students. In the study, non-routine problems achievement test and mathematics attitude scale (Önal, 2013) developed by the researcher were also applied. The Cronbach's alpha coefficient of the Mathematics Attitude Scale was found to be 0.90. Since the data showed a normal distribution, the research findings were reached by applying the independent sample t test and the dependent sample t test in the analysis. In the study, a significant difference was found in favor of the experimental group between the pre-test post-test achievement and attitude scores applied to the experimental and control groups. According to these findings, it can be said that students who play mind and intelligence games have a positive effect on non-routine problems achievement test and attitude scores. It is thought that the main reason for these differences depends on the questions played and solved in the categories of reasoning and operation games, strategy games and intelligence questions chosen by the researcher.