Bilişim sektöründeki veri depolama sistemlerinde çok kriterli karar verme yöntemleri
Multi-criteria decision making methods in data storage systems in it industry
  1. Tez No: 753174
  2. Yazar: TOLGA ALNIAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tüm kurumsal firmalarda Veri Depolama sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemlerin etkisi son kullanıcıya kadar varmaktadır. Bu yüzden etkili ve güvenli bir alternatifin karar vericiler tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, veri depolama sistemlerinden hangisinin daha etkin olduğunu belirlemek için çok kriterli karar verme teknikleri uygulanmıştır. BWM kullanılarak veri depolama sistemi seçiminde, 3 ana ve 13 alt kriter değerlendirilmiş ve EDAS yöntemi kullanılarak en iyi alternatif tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Data Storage systems are used in all corporate companies. The effect of these systems reaches the end user. Therefore, an effective and safe alternative should be determined by decision makers. In this study, multi-criteria decision making techniques are applied to determine which data storage system is more efficient. In the selection of data storage system using BWM, 3 main and 13 sub-criteria were evaluated and the best alternative was determined using the EDAS method.