İnsan hakları aktörleri olarak sivil toplum kuruluşlarının ayrımcılıkla mücadeledeki rolü
Civil society organizations' role as human rights actors in combating discrimination
  1. Tez No: 753178
  2. Yazar: MEHMET AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SAYİM VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnsan hakları, insanlarının insan onuruna uygun bir yaşam sürmesini hedefleyen haklar bütünüdür. İnsan hakları, sahip olmak için ilave bir nedene ihtiyaç olmayan dokunulmaz, devredilmez ve vazgeçilmez haklardır. İnsan haklarının önemli kategorilerinden birisi de ayrımcılık yasağıdır. Ayrımcılık yasağı, haklı bir neden olmadıkça farklı muameleye tabi tutulmanın meşru olmayacağını güvence altına almaktadır. Ayrımcılık yasağı, eşit bir dünya idealini hayata geçirme misyonuna sahiptir. Ayrımcılık yasağı sayesinde, eşitlik ilkesi somut olayda gerçekleşebilmektedir. Ayrımcılıkla mücadele, insan hakları alanında faaliyet gösteren devlet, uluslararası kurum ve kuruluşlar, ulusal insan hakları kurumları ve sivil toplum kuruluşları gibi aktörlerin faaliyet gösterdiği temel bir insan hakları meselesidir. Bu çalışmada bir insan hakları aktörü olarak sivil toplum kuruluşlarının ayrımcılıkla mücadeleye ilişkin rolleri, diğer aktörlerden ayrılan ve diğer aktörlerle benzeşen yönleri çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Human rights are the rights that aim to ensure that people live a life in accordance with human dignity. Human rights are inviolable, non-transferable and indispensable rights which do not require any additional reason to possess. One of the important categories of human rights is the prohibition of discrimination. The prohibition of discrimination ensures that different treatment is not legitimate unless it is justified. The non-discrimination has the mission of realizing an equal world ideal. Thanks to the prohibition of discrimination, the principle of equality can be realized in a concrete case. The fight against discrimination is a fundamental human rights issue in which actors such as the state, international institutions and organizations, national human rights institutions and non-governmental organizations are active. In this study, the roles of non-governmental organizations as a human rights actor in the fight against discrimination are handled within the framework of the similarities and separations from other actors.