Atanamayan öğretmen adaylarının genç yoksulluğu bağlamında değerlendirilmesi: Tekirdağ örneği
The evaluation of teacher candidates in the context of youth poverty: The sample of Tekirdag
  1. Tez No: 753179
  2. Yazar: SEDAT POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ÖZBEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de son dönemlerde gençlik çalışmalarına yönelik artan bir ilginin olduğu görülmektedir. Ancak genç yoksulluğu konusuna eğilen çalışmaların sayısı yok denecek kadar azdır. Var olan çalışmalar ise genç yoksulluğunu yoksul aile, alt sınıf mensubiyeti veya işsizlik olguları üzerinden değerlendirmiştir. Bu çalışma, atanamayan öğretmen adaylarının yoksulluk deneyimlerini genç yoksulluğu bağlamında inceleyerek, gençlik çalışmalarına Tekirdağ örneklemi ile katkı sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, kavramsal-kuramsal, yöntem ve uygulama olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Çalışma, betimsel araştırma niteliği taşımaktadır. Tekirdağ ilinde yaşayan ve ataması yapılmamış 34 öğretmene kartopu yöntemi ile ulaşılmış olup bu kişilere yarı yapılandırılmış görüşme tekniği uygulanmıştır. Araştırmada, atanamayan öğretmen adayları ile yapılan görüşmeler tema analizine tabi tutulmuş ve yapılan analiz sonucu altı temaya ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan atanamayan öğretmen adaylarının en önemli iki sorunu atanamamak ve yoksulluktur. Her yıl üniversitelerden mezun olan çok sayıda öğretmen adayına karşın, öğretmen atamaları için az sayıda kontenjanın ayrılıyor olması, gençlerin atanma umudunu azaltmaktadır. Atanamayan öğretmen adayları hayatlarını idame ettirmek, ailelerine daha fazla yük olmamak için hem belli ücretler karşılığında geçici işlerde çalışmakta hem de atanmak için sınava hazırlanmaktadırlar. Gençlerin bir kısmı borçlanarak dershaneye gitmektedir. Atanayan öğretmen adaylarından bazıları işgücü piyasasında umdukları işleri elde edemedikleri için zamanının çoğunu evde geçirmekte, zamanla eve bağımlı hale gelmektedirler. Katılımcıların kahir ekseriyeti atanamadıkları için yakın çevrelerinin tahkir edici bakışlarına maruz kalmaktadırlar. Ayrıca ücretli öğretmenlik yapan katılımcıların çoğu, görev yaptıkları okullardaki kadrolu öğretmenlerin kendilerine acıyarak baktığını, bazı kadrolu öğretmenlerin ise ücretli öğretmenleri dışladığı görülmektedir. Eğitimli yoksul gençlerin istihdam problemi bu gençlerin bugünkü problemini, yaşadıkları toplumun gelecekteki problemlerini oluşturur.
Özet (Çeviri)
As in the world, it is seen that there is an increasing interest in youth work in Turkey recently. However, the number of studies dealing with youth poverty is almost non-existent. Existing studies have evaluated youth poverty in terms of poor family, lower class membership, or unemployment. This study aims to contribute to youth studies with the Tekirdağ sample by examining the poverty experiences of unassigned teacher candidates in the context of youth poverty. The research consists of three parts: conceptual-theoretical, method, and application. The study has the nature of descriptive research. Thirty-four unappointed teachers living in Tekirdag were reached by snowball method, and semi-structured interview technique was applied to these people. In the research, interviews with pre-service teachers who could not be appointed were subjected to theme analysis, and six themes were reached as a result of the analysis. The two most important problems of the non-assigned teacher candidates participating in the research are being unable to be appointed and poverty. Despite the large number of teacher candidates graduating from universities every year, the fact that few quotas are allocated for teacher appointments reduces the hope of young people being appointed. Teacher candidates who could not be appointed work in temporary jobs for certain wages and prepare for the exam to be appointed in order to maintain their lives and not be a burden to their families. Some of young people go to the classroom by borrowing money. Some of the appointed teacher candidates spend most of their time at home because they cannot get the jobs they hoped for in the labor market, and they become dependent on the home over time. Since the vast majority of the participants cannot be appointed, they are exposed to the insulting glances of their close circles. In addition, most of the participants who work as paid teachers, it is seen that the permanent teachers in the schools they work look at them with pity, while some permanent teachers exclude the paid teachers. The employment problem of educated poor young people creates the present problem of these young people and the future problems of the society they live in.