İş ahlakı kavramı ile insan kaynakları yönetimi arasındaki ilişki ve işbu ilişkinin çalışanların iş tatminine olan etkisine yönelik bir araştırma
A research on the relationship between the concept of business ethics and human resources management and the effect of this relationship on employees' job satisfaction
- Tez No: 753177
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUZAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İşletmelerin, ekonomik hedeflerini gerçekleştirmeye yönelik faaliyetlerini sürdürebilmeleri için sahip olmaları gereken üretim unsurları arasında bulunan insan kaynağı, işletmelerin en kıymetli ve en önemli üretim faktörüdür. İnsanı esas alan iş ahlâkı kavramı, çalışanların duygularını, düşüncelerini, tutumlarını ve değer yargılarını önemsemektedir. Bir işletmenin bünyesinde yer alan insan kaynakları yönetiminin asıl amacı; çalışanların, bireysel hedeflerine ve işletmenin kurumsal hedeflerine ulaşabilmeleri için en verimli şekilde çalışmalarını sağlamak olmalıdır. İnsan kaynakları yönetiminin, işbu temel işlevini gerçekleştirebilmesi için çalışanlara yönelik tüm insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarını iş ahlâkı prensiplerine uygun hâle getirme mecburiyeti vardır. İş ahlâkı prensiplerini benimseyen ve etkin bir şekilde tatbik eden bir insan kaynakları yönetimi; çalışanların iş tatminlerini, verimliliklerini, bireysel performanslarını, refah düzeylerini, moral ve motivasyon seviyelerini, bünyesinde görev yaptıkları organizasyona bağlılık düzeylerini, işletmenin kurumsal performansını ve kurumsal rekabet gücünü artırmaktadır. İş ahlâkı ilkelerini ihlâl eden bir insan kaynakları yönetimi ise temel olarak; mevcut çalışanların işletmeye aidiyet duygusu beslemelerinin, yeni çalışan adaylarının işletmeyi gönül rahatlığıyla tercih etmelerinin ve benimsemelerinin, işletme bünyesinde iş disiplinin, iş barışının, pozitif ve sağlıklı iş ilişkilerinin, çalışan sadakatinin ve personel memnuniyetinin tesis edilmesinin ve neticede işletmenin varlığını sürdürmesinin, büyümesinin ve ilerlemesinin önünde ciddi bir engel oluşturmaktadır. İşte bu sebeplerden dolayı, insan kaynakları yönetiminin iş ahlâkı kaidelerine uygun bir şekilde hareket etmesi ve buna bağlı olarak çalışanların iş tatmini derecelerini yüksek seviyelerde tutması, hayati derecede önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasının teorik bölümünde; iş ahlâkı kavramı, insan kaynakları yönetimi fonksiyonları ve çalışanların iş tatmini mefhumu detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu tez çalışmasının analiz bölümünde ise ana kütleyi temsil eden çalışanlar belirlenmiştir ve söz konusu örneklem grubuna yönelik elektronik anket uygulanmak suretiyle; iş ahlâkı, insan kaynakları yönetimi fonksiyonları ve çalışanların iş tatmini nosyonları arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Human resources, which are among the production elements that enterprises must have in order to continue their activities to realize their economic goals, are the most valuable and most important production factor of enterprises. The concept of business ethics, which is based on human beings, attaches importance to the feelings, thoughts, attitudes and value judgments of employees. The main purpose of human resources management within an enterprise should be to ensure that employees work in the most efficient way to achieve their individual goals and the corporate goals of the enterprise. In order to fulfill this core function, human resource management has the obligation to make all human resource management functions for employees compliant with the principles of business ethics. A human resources management that adopts and effectively implements the principles of business ethics increases employees' job satisfaction, productivity, individual performance, welfare levels, morale and motivation levels, their level of commitment to the organization they work for, the corporate performance and corporate competitiveness of the enterprise. A human resources management that violates the principles of business ethics basically creates a serious obstacle for existing employees to have a sense of belonging to the business, for new employee candidates to prefer and adopt the business with peace of mind, for the establishment of business discipline, labor peace, positive and healthy labor relations, employee loyalty and employee satisfaction within the business, and ultimately for the survival, growth and progress of the business. For these reasons, it is vitally important for human resources management to act in accordance with the principles of business ethics and, accordingly, to keep employees' job satisfaction at high levels. In the theoretical part of this thesis, the concept of business ethics, human resource management functions and the concept of employee job satisfaction are discussed in detail. In the analysis part of this thesis, the employees representing the main mass were determined and the relationship between business ethics, human resource management functions and employees' notions of job satisfaction was tried to be determined by applying an electronic questionnaire to this sample group.