Legal effects of replacing administrative contracts with administrative authority in Iraq
Irak'ta idari sözleşmelerin idarenin yetkisi ile değiştirilmesinin yasal etkileri
- Tez No: 753191
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İdarenin idari sözleşmeyi değiştirme yetkisi, sözleşmenin akdedildiği kamu hizmetinin düzenli ve sürekli olarak işletilmesini zorlaştıran durumların ortaya çıkması halinde mümkün olabilmektedir. İdare bu sözleşmelerin uygulanması sırasında, tek taraflı sözleşmenin değiştirilmesi de dahil olmak üzere geniş yetkilere sahiptir. Ancak bu yetki mutlak olmayıp, idarenin uyması gereken kontrollerle sınırlıdır ve idare bu gücü kullanırken dikkat etmelidir. Uygulama aşamasında idare bu koşulları, kamu yararına ayak uydurmak için akdedilen sözleşmeyi değiştirmek için yeni şartlar ortaya koyabilir. Ancak, yüklenicinin iradesine ve idarenin tek başına değişiklik yapma yetkisine kayıtsız kalması ve idarenin bu yetkilerin sınırlarını zaman zaman sınırlamaması ve bunun aksini yapan tarafın menfaatlerini etkilemesi anlamına gelmektedir. Bu çalışma analitik ve karşılaştırmalı bir yöntem yardımıyla ele alınmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle idari sözleşme konusu kavramsal olarak ele alınmakta ardından idare ve karşı taraf arasında sözleşmelerde uyması gereken durumlar ve bu durumların hukuki niteliği ele alınmakta son bölümde ise idarenin yaptığı sözleşmeleri bozma ve geri çekmesine neden olan durumlar ve hukuki dayanakları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The authority of the administration in amending the administrative contract stems from the necessity of running the public facility for which the contract was concluded regularly and continuously, and the administration has broad powers during the implementation of these contracts , including modifying the contract by individual will , but this authority is not absolute but is restricted by the controls that the administration has to when using this authority , and highlights the importance of research in practice when new circumstances arise that require the intervention of the administration to modify the contract concluded in keeping with these circumstances in order to achieve the common interest , that the indifference to the will of the contractor and the sole administration with the authority to modify and exceed the limits of these the authorities sometimes has an effect on the interests of the contractor, representing the problem of research and we relied in our research on the method of analytical and comparative approach. In reaching a number of results and recommendations mentioned in the conclusion of the research.