Toplu beslenmede dezenfektan olarak kullanılan klor yerine portakal kabuğu ve biberiye yağlarının antimikrobiyal etkilerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial effects of orange peel and rosemary oils instead of chlorine used as A disinfectant in food services
  1. Tez No: 753192
  2. Yazar: MURAT ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA PINAR ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Besinlerin gıda kaynaklı patojenlerle kontaminasyonu tarladan çatala gelinceye kadar çeşitli aşamalarda meydana gelebilmektedir. Taze sebzeler sağlıklı beslenmedeki faydalarının yanı sıra bakteri, virüs gibi mikrooranizmların çapraz bulaşı nedeniylede sağlık üzerinde olumsuz etkileri vardır. Taze sebzelerin üketimden önce ısıl işlem gibi bir inaktivasyon aşamasının olmaması insanların patojenlere maruz kalma riskinin artmasına neden olmaktadır. Bu sebeple patojenleri kabul edilebilir seviyelerde azaltmayı amaçlayan dezenfektanların kullanımı gerekmektedir. Kolay bulunması ve ekonomik olması klorun taze sebzelerin yıkanmasında dezenfektan olarak kullanılmasına neden olmuştur. Bu noktadan hareketle ısıl işlem gibi inaktivasyon işlemi uygulanamayan ve toplu beslenmede tüketilen çiğ sebzelerde dezenfektan olarak kullanılan klor yerine portakal kabuğu ve biberiye yağlarının antimikrobiyal etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada portakal kabuğu ve biberiye yağı ekstresi clevenger aparatı ile çıkarılmıştır. Tere ve rokaya S. enteritidis inoküle edilmiş ve daha sonrada numuneler klor (50, 100, 200 mL /L), portakal kabuğu(% 0.1, 0.3 ve 0.5) ve biberiye yağı (% 0.1, 0.3 ve 0.5) konsantrasyonları ile 5 veya 15 dk boyunca yıkanmıştır. Bu çalışmada klor, portakal kabuğu ve biberiye yağlarının tüm konsantrasyonları, kontrol grubuna kıyasla S.
Özet (Çeviri)
Contamination of food with foodborne pathogens can occur at various stages from field to fork. In addition to the benefits of fresh vegetables in a healthy diet, they also have negative effects on health due to cross-contamination of micro-organisms such as bacteria and viruses. The absence of an inactivation step, such as heat treatment, of fresh vegetables before consumption causes an increased risk of human exposure to pathogens. For this reason, it is necessary to use disinfectants that aim to reduce pathogens to acceptable levels. Easy to find and economical has caused chlorine to be used as a disinfectant for washing fresh vegetables. From this point of view, the antimicrobial effects of orange peel and rosemary oils were investigated instead of chlorine, which is used as a disinfectant in raw vegetables that cannot be inactivated like heat treatment and consumed in mass nutrition. In this study, orange peel and rosemary oil extracts were extracted with a clevenger apparatus. Cress and arugula were inoculated with S. enteritidis, and then the samples were treated with concentrations of chlorine (50, 100, 200 ml/L), orange peel (0.1, 0.3 and 0.5%), and rosemary oil (0.1, 0.3 and 0.5%) or It was washed for 15 minutes. In this study, all concentrations of chlorine, orange peel and rosemary oils were found to significantly reduce S.