Farklı tuzluluklarda yapılan tilapya (Oreochromis niloticus) yetiştiriciliğinde yem katkısı olarak simbiyotik ve biyoyumak unu kullanımının büyüme performansı ve bağırsak histomorfolojisi üzerine etkileri
Effects of dietary synbiotic and biofloc meal usage on growth and intestinal histomorphology of tilapia (Oreochromis niloticus) at different salinity levels
  1. Tez No: 753204
  2. Yazar: MURSAL ABDULKADIR HERSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında farklı tuzluluklarda yapılan tilapya (Oreochromis niloticus) yetiştiriciliğinde yemde simbiyotik ile biyoyumak unu katkısının büyüme performansı, sindirim kanalı mikrobiyota çeşitliliği, besin madde bileşen analizi, bakteri sayısı, karaciğer ve bağırsak histomorfolojisi üzerine etkilerinin ortaya konulmuştur. Denemede üç farklı tuzlulukta (0,5 ve 18 ppt) tek doz simbiyotik ve biyoyumak unu kombinasyonunun etkilerini test etmek üzere kontrol grupları dâhil toplam 6 grup oluşturarak 18 adet birbirine su geçişi olmayan 50 L hacimli fiberglas tank kullanılmıştır. Kontrol grupların yem katkısı uygulamaksızın uygulama gruplarının yemine 1 kg yem için probiyotik karışımı (Lactobacillus plantarum 10 ml 1,5x109 cob/g, Saccharomyces boulardii 250 mg 5x109 cob/g ve Lactobacillus acidophilus 25 mg 5x109 cob/g), prebiyotik olarak MOS (2 g/kg yem) ve biyoyumak unu (3 g/ kg yem) ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis project, the effects of synbiotic and biofloc meal on the growth performance, gut microbiota diversification, proximate body composition, total gut bacterial counts, liver and intestinal histomorphology of Nile tilapia (Oreochromis niloticus) cultured under different salinities were examined. Tilapia with an initial weight of 21,52 ±2,21 g was divided into three main groups (freshwater 0 ppt, brackish water 6 ppt and marine water 18 ppt) each with triplicates of control and synbiotic groups. While the control groups were not supplemented with any feed additives, a single dose of combined dietary synbiotics and biofloc meal (Probiotic mixture for 1 kg of feed (Lactobacillus plantarum 10 ml 1.5x109 cob/g, Saccharomyces boulardii 250 mg 5x109 cob/g and Lactobacillus acidophilus 25 mg 5x109 cob/g), MOS as prebiotic (2 g/kg feed) and biofloc meal (3 g/kg feed)) has been added to the tilapia feeds of all the experimental groups in this study. At the end of the experiment, the highest final body weight (42.70±3.25 g) and weight gain (21.79±5.07 g) as well as the lowest FCR (1.17) were found in the freshwater group fed with synbiotic and biofloc meal added feeds. The lowest final body weight (37.13±5.79 g) and weight gain (15.65±6.00 g) and the highest FCR (2.00) were also recorded in the marine water control group. Unlike the growth performance, which decreased with the increase of water salinity, there was no significant difference between the groups cultured under different salinities in terms of gut microbiota, proximate body composition, total gut bacterial counts, liver, and intestinal histomorphology.