9-12 yaş arası çocuklarda akran zorbalığı ve arkadaş ilişkileri
Bullying in 9-12 year old children and peer relationships
- Tez No: 753205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
9-12 Yaş Çocuklarda Akran Zorbalığı ve Akran İlişkileri Bu araştırmada ön ergenlik döneminde olan 9-12 yaş çocuklarda akran zorbalığı ve akran ilişkilerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Antalya İli Kepez, Muratpaşa ve Konyaaltı ilçeleri Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı, ortaokulların beş, altı ve yedinci sınıfında öğrenim gören toplam 150 ergen oluşturmaktadır. Araştırmada ergenlere ve ailelerine ilişkin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan ''Kişisel Bilgi Formu'', ergenlerin akran ilişkilerini belirlemek amacıyla“Akran İlişkileri Ölçeği”, ergenlerin akran zorbalığı davranış eğilimlerini değerlendirmek amacıyla ''Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği Ergen Formu" uygulanmıştır. Araştırma sonucunda 9-12 yaş arası ergenlerde sözel zorbalık, izolasyon, söylenti yayma, eşyalara zarar verme ve cinsel zorbalık eğilimleri olmadığı, ancak düşükte olsa fiziksel zorbalık davranış eğilimi olduğu belirlenmiştir. Zorbalık yapma eğiliminin cinsiyet, yaş, sınıf seviyesi, anne-baba eğitim düzeyine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca 9-12 yaş arası çocukların akran ilişkilerinde bağlılık, güven ve özdeşimin ön planda olduğu görülmüştür. Değişkenler açısından akran ilişkilerinde anne öğrenim düzeyine göre farklılaştığı belirlenmiştir. Son olarak akran ilişkileri ile akran ilişkileri ile zorbalık davranış eğilimleri arasında orta düzeyde negatif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bullying in 9-12 Year Old Children and Peer Relationships In this study, it was aimed to examine the peer relations and bullying tendencies of children aged 9-12 in pre-adolescence. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The research consists of 150 adolescents studying in the fifth, sixth and seventh grades of secondary schools affiliated to the Provincial Directorate of National Education in Antalya Province Kepez, Muratpaşa and Konyaaltı districts. In the study, the“Personal Information Form”prepared by the researcher to determine the socio-demographic characteristics of the adolescents and their families, the“Peer Relationship Scale”to determine the peer relationships of the adolescents, and the“Peer Bullying Scale”to evaluate the adolescents' bullying behavior tendencies were applied. As a result of the research, it was determined that there were no verbal bullying, isolation, spreading rumors, damaging things and sexual bullying tendencies in adolescents between the ages of 9-12, but physical bullying behavior tendency was at a low level. It has been found that the tendency to bully differs significantly according to gender, age, class level, and parent education level. In addition, it has been observed that commitment, trust and identification are at the forefront in peer relations of 9-12 year old children. In terms of variables, it was determined that peer relations differ according to the education level of the father. Finally, it has been determined that there is a moderate negative relationship between peer relations, peer relations and bullying behavior tendencies.