Sosyal medya bağımlılığı ile güvensiz bağlanma arasındaki ilişkide Kovid-19 kaygısının aracı rolü
The mediating role of Covid-19 anxiety in the association between social media addiction and insecure attachment
  1. Tez No: 753216
  2. Yazar: MERDAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SÜTÇİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmada, sosyal medya bağımlılığı ile güvensiz bağlanma arasındaki ilişkide Kovid-19 kaygısının aracı bir rolünün olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmaya farklı fakültelerde lisans öğrenimi gören, uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiş 740 kadın ve 222 erkekten oluşan toplam 962 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada ölçme araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Analizler, güvensiz bağlanma alt gruplarından kaygılı bağlanmanın, Kovid-19 kaygısını ve sosyal medya bağımlılığını yordadığını, Kovid-19 kaygısı aracı değişken olarak atandığında kaygılı bağlanmanın sosyal medya bağımlılığı üzerindeki yordayıcı etkisinin düştüğünü ortaya koymuştur. Sonuç olarak, kaygılı bağlanmanın sosyal medya bağımlılığı üzerindeki etkisinde Kovid-19 kaygısının kısmi bir aracı rolünün olduğu görülmüştür. Bir diğer güvensiz bağlanma alt grubu olan kaçınan bağlanmanın ise Kovid-19 kaygısını yordamadığı fakat sosyal medya bağımlılığını yordadığı görülmüştür. Sonuç olarak kaçınan bağlanmanın sosyal medya bağımlılığı üzerindeki etkisinde Kovid-19 kaygısının aracı rolünün olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether Covid-19 anxiety has a mediating role in relationship between social media addiction and insecure attachment. Research participants are consists of 962 undergraduate students (740 female and 222 male) from different faculties and reached via convenient sampling method. Personal Information Form, Social Media Addiction Scale, Experiences in Close Relationships Inventory-II and Coronavirus Anxiety Scale were applied to the participants. As a result of the analysis, anxious attachment which is a subgroup of insecure attachment, predicted coronavirus anxiety and social media addiction. As a result, it's understood that coronavirus anxiety has a partial intermediary role of the effect of anxious attachment on social media addiction. As another subgroup of insecure attachment, avoidant attachment did not predict coronavirus anxiety but it's seen that it predicted social media addiction As a result, coronavirus anxiety did not have a mediating role on the effect of avoidant attachment on social media addiction.