Compliance of Turkish logistics sector with the European Union: An energy perspective
Türk lojistik sektörünün Avrupa Birliği'ne uyumu: Enerji perspektifi
  1. Tez No: 753218
  2. Yazar: ZÜMRÜT PINAR ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN HAKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde küresel düzeyde enerji kaynaklarına olan ihtiyaç ve bu konuya olan önem git gide artmaktadır. Küresel olarak artan enerji talebi ve sınırlı kaynaklar, ülkelerin bu konuya verdikleri önemi arttırmanın yanında, temini ve güvenliği de ayrıca önemli olmaktadır. Gelişmiş dünyanın en önemli temsilcilerinden AB ülkelerinin enerji konusuna verdikleri önem, enerji açısından dışa bağımlılıkları dolayısıyla daha da fazladır. Bu açıdan enerji, AB ülkeleri için çok daha önemli hale gelmektedir. Avrupa Birliği ve Türkiye, gelişmesini devam ettirebilmek için enerjiye her daim ihtiyaç duymaktadır. Küresel seviyede, enerji kaynaklarının yönetimi ve kaynakların sürdürülebilirlik planlamaları gelişmiş ülkelerin öncülüğünde devam etmektedir. Bununla birlikte, son yıllarda kompleks bir görünüm sergileyen dış ticaret işlemleri lojistiğin önemini arttırmış, ülkelerin sözü edilen politika ve stratejileri mutlaka lojistik stratejileriyle geliştirmesi ve entegre etmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada ,bu ülkeler dahilinde, Avrupa Birliği'nin ve Türkiye'nin geçmişten günümüze yansıyan enerji politikaları ve enerji kaynakları analiz edilmiş, enerji konusu, küresel enerji kaynakları ve lojistiğin günümüzdeki önemi ile arz güvenliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the need for energy resources at the global level and the importance of this issue are increasing day by day. Globally increasing energy demand and limited resources not only increase the importance that countries attach to this issue, but also its supply and security. The importance attached to energy by EU countries, one of the most important representatives of the developed world, is even higher due to their foreign dependency in terms of energy. In this respect, energy becomes much more important for EU countries. The European Union and Turkey always need energy in order to continue their development. At the global level, the management of energy resources and the sustainability planning of resources continue under the leadership of developed countries. However, foreign trade transactions, which have shown a complex appearance in recent years, have increased the importance of logistics, and it has become necessary for countries to develop and integrate the aforementioned policies and strategies with their logistics strategies. In this study, the energy policies and energy resources of the European Union and Turkey, which have been reflected from the past to the present, have been analyzed within these countries, and the issue of energy, global energy resources and the current importance of logistics and supply security have been emphasized.