Pandemi döneminde çocukların ekran bağımlılığı ile sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between screen addiction and social skills of children during the pandemic period
  1. Tez No: 753229
  2. Yazar: KÜBRA TEMİZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. ŞAZİYE SENEM BAŞGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, pandemi döneminde 4-11 yaş arası çocukların; cinsiyet, yaş, okul türü, kardeş sayısı, ebeveyn eğitim durumu, yaşanılan yer, internete erişim durumu, Kovid-19 geçirme durumunun ekran bağımlılığı ile sosyal beceri üzerindeki etkisini incelemektir. Bunlara ek olarak, bu çalışmada ekran bağımlılığı ve sosyal beceriler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini uygun örnekleme yoluyla seçilen 408 çocuk (201 kız, 207 erkek) oluşturmaktadır. Örneklemin yaş ortalaması 7.73'tür. Veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Problemli Medya Kullanım Ölçeği ve Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Analizler sonucunda, erkek çocukların ekran bağımlılık düzeyleri kız çocukların ekran bağımlılık düzeylerinden daha yüksek bulunmuştur. Sosyal beceri düzeyleri açısından ise kız çocuklarının sosyal beceri düzeyleri erkek çocukların sosyal beceri düzeylerinden daha yüksek bulunmuştur. Ekran bağımlılığı ve sosyal beceriler arasında anlamlı derecede negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is that children aged 4-11 during the pandemic period; the aim of this study is to examine the effects of gender, age, school type, number of siblings, parental education status, living place, internet access status, Covid-19 status on screen addiction and social skills. In addition to these, correlation between screen addiction and social skills was examined. Sample of the study is formed by 408 childrens (201 female, 207 male) through convenience sampling. The mean age of the sample was 7.73. Personal Information Form, Problematic Media Use Scale and Social Skills Rating Scale were used as data collection tool. As the results of analysis, it is found out that male children's tendecy to screen addiction is higher than those female ones. Female children's tendecy to social skills is higher than those male ones. It is also found out that there is negatif significant correlation between screen addiction and social skills.